۰ نفر
۳۱ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۶:۴۳
دبیر انجمن صنایع لبنی از عرضه لبنیات کم چرب در سراسر کشور به جز 4 استان خبر داد و گفت: قیمت خرید شیر خام دامداران 750 تا 1036 تومان است.

رضا باکری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در زمینه تعداد کارخانجات لبنی تولیدکننده محصولات ارزان قیمت کم چرب در تهران و سایر استانها اظهار داشت: در اکثر استانها کارخانجات لبنی سبد کاملی از محصولات کم‌چرب و پرچرب، با طیفی از قیمت‌های متنوع تولید و در اختیار مردم قرار می‌دهند.

دبیر انجمن صنایع لبنی افزود: به جز سه یا چهار استان عموماً تولید کالاهای حمایتی توسط سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و کارخانجات لبنی به مرحله اجرا درآمده است.

وی افزود: هم‌اکنون چند استان به طور مشخص تولیدکننده این محصولات هستند.

*آماری از عرضه شیر کم چرب نیست

باکری در پاسخ به اینکه روزانه چه مقدار شیر و لبنیات کم‌چرب در کشور تولید می‌شود؟ گفت: در حال حاضر آمار دقیقی از میزان تولیدات لبنی کم چرب  کل کشور در دست نیست. سلیقه مصرف‌کننده میزان تولیدات کالاهای کم چرب و پرچرب را تعیین می‌کند.

*آمار 6.5 میلیون تنی تولید شیر خام صحیح تر است

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت تولید شیر خام کشور گفت:معتقدیم آمار مرکز ایران که برای سال 1389 تولید شیر خام کشور را حدوداً‌6.6 میلیون تن اعلان می‌کند، به واقعیت نزدیک‌تر است تا آمار وزارت جهاد کشاورزی که 10.5 میلیون تن تولید شیرخام را گزارش نموده است.

*قیمت شیر خام دامداران از 750 تا 1036 تومان

باکری در زمینه قیمت شیر خام تحویلی به کارخانه‌ها گفت: شیر خام تولیدی در گاوداری‌های سنتی و مناطق دور افتاده کشور ممکن است با 750 تومان با بارمیکروبی یک میلیون به بالا به صنایع لبنی تبدیلی روستایی تحویل شود، تا شیر خام ممتاز تولیدی گاوداریهای صنعتی با بار میکروبی زیر یکصد هزار در شهرهای بزرگ که با قیمت 1036 تومان به کارخانجات لبنی بزرگ و مدرن تحویل می‌شود.

*تفاوت 2500 تومان قیمت شیر خشک داخل و جهانی

وی در زمینه میزان شیر خشک تولیدی کشور گفت: به رغم اینکه کارخانجات مدرن با تکنولوژی‌های روز برای تولید شیر خشک تا ظرفیت سالانه حدوداً 80 هزار تن در کشور نصب و راه‌اندازی شده است، اما طی یکسال گذشته قیمت شیر خشک تولیدی کشور از حدود 4500 تومان به 10 هزار و 500 تومان افزایش یافته، در حالی که قیمت جهانی شیر خشک با احتساب ارز آزاد حداکثر 8000 تومان بیشتر نیست و این  بیانگر کمبود شیرخام در کشور است.

کد خبر 20521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =