رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه نمی توان دو مقوله تولید و تجارت را با هم ادغام کرد، گفت: وزارت جهاد باید فقط متولی تولیدات در کشور باشد تا از واردات محصولات کشاورزی بی‌نیاز شویم.

سیدرضا نورانی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تصویب طرح انتزاع وظایف کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت در مجلس، اظهارداشت: با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال تولید ملی، حمایت از کار وسرمایه ایرانی نامگذاری شده است؛ لذا همه اهداف و برنامه ها برای توسعه و پیشرفت کشور باید در این چارچوب درنظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه تصویب طرح انتزاع در مجلس کشور را از اهداف توسعه و تولید دور می کند، در بیان علت آن گفت: تولید و تجارت دو مقوله جدای از هم می باشند و نمی توان آنها را با هم جمع کرد چرا که ادغام آنها موجب کندی روند در انجام دو امر مذکور می شود.

رئیس انجمن محصولات ارگانیک ایران با تاکید براینکه هیچگاه یک تولیدکننده خوب نمی تواند یک تاجر خوب باشد، گفت: اگر قرار بود هر تولیدکننده ای یک تاجر خوب باشد دیگر نیازی به این همه وزارتخانه در کشور نبود و همه کارها دست یک وزارتخانه بود.

وی در ادامه شرح وظایف گسترده وزارت جهادکشاورزی را مورد اشاره قرار داد و افزود: سطح وظایف وزارتخانه ای مثل جهاد کشاورزی بسیار وسیع است بطوریکه علاوه بر داشتن برنامه برای "کاشت، داشت و برداشت" انواع محصولات کشاورزی، باید اصلاح الگوی کشت، اصلاح واریته ها، مبارزه بیولوژیک با آفات نباتی، کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی، توسعه تولید محصولات استراتژیکی مثل گندم، توسعه تولید نهاده های دام و طیور(علوفه و دان)، توسعه کشت گلخانه ای، کاهش ضایعات کشاورزی، استفاده بهینه از آب و همچنین توسعه آبیاری قطره ای و بارانی را در دستور کار خود قرار دهد.

نمایندگان مجلس در تصویب طرح انتزاع تعجیل نکنند

نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: اگر قرار باشد طرح انتزاع را نمایندگان تصویب کنند باید طرح انتزاع وظایف کشاورزی از وزارت نیرو را هم به تصویب برسانند چرا که یکی از نیازهای اصلی کشاورزی آب است و هم اکنون مسئولیت مدیریت آن در انحصار وزارت نیرو قرار دارد.

وی به نمایندگان مجلس توصیه کرد: در صورتی که نمایندگان مجلس بخواهند در امر تصویب طرح انتزاع وظایف کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت تعجیل کنند همانند بانک مرکزی که هرشب یک بخشنامه بی نتیجه صادر می کند عمل خواهند کرد در حالی که باید با کار کارشناسی آن را به سامان برسانند.

نماینده اتاق ایران با تاکید براینکه امروز باید تمام برنامه ها در چارچوب تخصص های مربوطه انجام شود و هر متخصصی در زمینه تخصص خود به ایفای نقش بپردازد، گفت: اگر حقیقتا سطح میزان تولیدات محصولات کشاورزی بالا باشد و آمار و ارقام در این زمینه شفاف اعلام شود می توان در موضوعات ذخیره سازی و همچنین واردات برخی محصولات کمک شایان توجهی به وزارت صنعت، معدن و تجارت داشت بطوریکه از واردات بی رویه محصولات کشاورزی هم جلوگیری خواهد شد.

وی تصریح کرد: انتظار داریم کمیسیون کشاورزی مجلس با تشکل های متخصص در رابطه با بررسی طرح انتزاع وظایف کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت نشست هایی را برگزار نماید و نقطه نظرات کارشناسانه آنها را در این زمینه جویا شود تا بتواند تصمیم درستی را درخصوص تصویب چنین طرحی اتخاذ نماید.

نورانی در ادامه با بیان اینکه مشکل امروز کشور تصویب طرح انتزاع در مجلس نیست، گفت: مشکل امروز کشور ما این است که دستش را برای خرید محصولات استراتژیکی مثل گندم جلوی بیگانگان دراز می کند که باید تمهیداتی بیاندیشیم تا این مشکل بزرگ را برطرف کنیم.

مدال واردات را نباید در تحریم ها به گردن بیاویزیم

وی افزود: درشرایطی که غرب و شرق ما را تحریم کرده اند نباید مدال واردات هیچ محصولی به ویژه محصول استراتژیکی را به گردن بیاویزیم.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در بخش دیگری از این گفتگو به گزارشات سازمان فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) درباره ایران اشاره کرد وافزود: سازمان بین المللی فائو در گزارشهای اخیر خود اعلام کرده است ایران با داشتن تنوع آب و هوایی و پتانسیل های بالقوه ای که در زمینه تولید محصولات کشاورزی دارد به عنوان یکی از کشورهایی که می تواند علاوه بر تامین مواد غذایی برای مصرف داخلی خود کشورهای دیگر را هم تامین کند، به شمار می رود.

وی تصریح کرد: در این گزارش فائو صراحتا اعلام می کند ایران می تواند همه نیازهای غذایی کشورهای حوزه خلیج فارس را بطور کامل تامین نماید.

رئیس انجمن محصولات ارگانیک ایران با بیان اینکه برای کشوری مثل ایران که رده های بالای تولیدات محصولات کشاورزی را در جهان به خود اختصاص داده است بسیار ناپسند است که بخواهد بخش اعظمی از محصولات استراتژیک و همچنین نهاده های دام و طیور را از کشورهای دیگر وارد کند.
 
وی با تاکید براینکه وزارت جهادکشاورزی باید همه هم و غم خود را برای تولید محصولات کشاورزی صرف کند تا در تولید این محصولات خودکفا شده ودیگر نیازی به واردات آنها نداشته باشیم، گفت: امیدواریم اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس هم در راستای رشد و توسعه تولیدات محصولات کشاورزی درکشورگام بردارند.
کد خبر 20532

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =