مشاور انجمن صنایع لبنی ایران با اشاره به واردات شیرخشک صنعتی با ارز آزاد گفت: بخشی از شیرخشک‌های وارداتی در گمرکهای کشور به بهانه‌های مختلف بلوکه شده و ترخیص نمی‌شود.

حسین چمنی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که کارخانه‌های لبنی شیرخام را همچنان با قیمتی بیش از توافق شده با دامداران (کیلویی 930 تومان) خریداری می‌کنند، افزود: متاسفانه به غیر از چند دامداری در تهران بقیه‌ دامداریها رغبتی برای عقد قرارداد با کارخانه‌های لبنی از خود نشان نداده‌اند.

او با اشاره به این‌که کارخانه‌های لبنی شیرخام را با قیمت بالایی می‌خرند، اما به همان میزان اجازه ندارند قیمت محصولات خود را افزایش دهند، گفت: در حوزه‌ شیرخشک صنعتی امسال واردات داشتیم اما به نظر می‌رسد برخی تمایلی به واردات این محصول ندارند. در حالی که اعلام شده بود شیرخشک صنعتی برای واردات ارز مرجع می‌گیرد اما این کار بسیار دیر انجام شد و برخی کارخانه‌ها با ارز آزاد اقدام به واردات کردند که متاسفانه هم‌اکنون به بهانه‌های مختلف شیرخشک در گمرکهای کشور بلوکه شده و ترخیص نمی‌شود.

وی اضافه کرد: این در حالی است که واردات 15 تا 20 هزار تن شیرخشک صنعتی می‌تواند قیمتها را در بازار شیر شکسته و بازار را به تعادل برساند.

مشاور انجمن صنایع لبنی ایران با اشاره به این‌که قیمت 930 تومانی تعیین شده برای هر کیلو شیرخام شامل 17 درصد سود برای دامدار می‌شود، گفت: در بازار شیرخام حبابی در حدود 200 تا 250 تومان ایجاد شده است.

چمنی همچنین با اشاره به این‌که زیان کارخانه‌های لبنی به منفی یک درصد رسیده است، افزود: صنایع لبنی جزو رقابت‌پذیرترین صنایع کشور هستند و بیش از 900 برند فعال در این صنعت فعالیت می‌کنند.

کد خبر 21259

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =