۰ نفر
۲۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۵:۱۱

جری گالک مدیر عامل گروه گالک در سخنانی که در کنفرانس سالانه تولید‌کنندگان بزرگ سال ایراد کرد این احتمال را خیلی دور از واقعیت ندانست که قیمت ذرت دوباره به سطح قیمت چهار دلار به ازای هر بوشل برگردد. وی اظهار داشت مدت زمان زیادی از وقتی که قیمت بین سه تا چهار دلار، قیمت معمول ذرت تلقی می‌شد نگذشته است و اگرچه فعلاً قیمت این محصول در حدود 5/7 دلار به ازای هر بوشل در حال نوسان است اما من پیش‌بینی می‌کنم امسال و احتمالاً در سال‌های بعد، متوسط قیمت‌ها به سه دلار نزدیک‌تر شود.
وی پیش‌بینی کرد میزان برداشت ذرت در سال 2013 حدود 400 بوشل در هر هکتار باشد و در صورت تحقق این موضوع و با ثابت در نظر گرفتن سایر شرایط (اگر تقاضای عمده جدیدی در بازار به وجود نیاید یا اتفاق غیرمترقبه دیگری روی ندهد) قیمت ذرت می‌تواند تا حدود 4/3 دلار به ازای هر بوشل سقوط کند.
پیش‌بینی می‌شود میزان سطح زیر کشت ذرت در سال جاری در ایالات متحده آمریکا حدود 40 میلیون هکتار و سطح زیر کشت سویا 32 میلیون هکتار باشد که بالاترین سطح زیر کشت در طول تاریخ این کشور محسوب می‌شود. این افزایش سطح زیر کشت به دلیل قیمت‌های بالای محصول در سال گذشته رخ داد که ورود به عرصه تولید این محصول را برای کشاورزان بیشتری جذاب ساخت.
وی در برابر این سوال که نگرانی‌هایی در مورد ادامه وضعیت خشکسالی و کم‌آبی در سال جاری میلادی نیز وجود دارد که در صورت بروز، وقوع پیش‌بینی‌های وی را غیرمحتمل خواهد کرد اظهار داشت به هر حال وضعیت قیمت ذرت هیچ‌گاه به سال گذشته باز نخواهد گشت. در سال 2012 با برداشت 312 بوشل از هر هکتار، قیمتی در حدود 30/7 دلار را شاهد بودیم اما امسال حتی اگر برداشت در همین سطح هم باشد، به دلیل کاهش تقاضا، قیمت مطمئناً کمتر از این سطح خواهد بود.
وی در همین باره افزود: اگرچه هنوز برای پیش‌بینی میزان برداشت محصول و حتی شرایط دقیق آب و هوایی زود است، اما یک موضوع را می‌توانیم با اطمینان کامل بیان کنیم. مطمئناً طرف تقاضا بسیار کم‌قدرت‌تر از سال‌های قبل عمل خواهد کرد، خشکسالی سال 2012 میزان صادرات ذرت ایالات متحده را به نصف کاهش داد و بسیاری از کشورها در پی اوج گرفتن قیمت این محصول که باعث ایجاد هزینه‌های سنگین واردات برای این کشورها شد، تازه به این فکر افتادند که به جای واردات، می‌توانند خود کشت‌کننده، تولید‌کننده و حتی بعضاً صادر‌کننده این محصول باشند و حالا، بازار جهانی این محصول رقبای بیشتری دارد.
در حال حاضر بازارهای جهانی دیگر در اختیار تولید‌کننده‌ای نیست که کمترین هزینه‌های تولید را دارد، بلکه بازارها را فروشندگانی در اختیار می‌گیرند که صرف‌نظر از هزینه تولید، محصول خود را به کمترین قیمت می‌فروشند. اما مدیر عامل موسسه گالک، کاهش قیمت‌ها را وضعیت بدی برای بازار نمی‌داند. اگر میزان برداشت بالا باشد و قیمت پایین، احتمالاً کشاورزان در مجموع درآمدی بیش از سال گذشته کسب خواهند کرد، خصوصاً که سطح زیر کشت را نیز افزایش داده‌اند.


 
منبع: تجارت فردا

 

کد خبر 22580

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =