۰ نفر
۲۳ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۸:۱۷

 گندم یکی از پرمصرف‌ترین غلات در جهان بوده که منشاء کشت آن از حوالی مصر آغاز شده و به ایران رسیده است اما این دانه‌ طلایی داستان‌های بسیاری در کشورهای مختلف داشته است.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چین با تولید سالانه بیش از 110 میلیون تن با فاصله زیاد نسبت به دیگر کشورها همواره رتبه نخست تولید این محصول استراتژیک را برای خود حفظ کرده و پس از آن کشورهای هند، آمریکا و روسیه با تولید بیش از 60 میلیون تن با یکدیگر در رقابت هستند اما علیرغم اینکه این محصول در ایران بسیار کمتر و حدود 13 میلیون تن تولید می‌شود، حواشی بسیاری از قیمت‌ها و روش‌های خرید تضمینی تا جشن خودکفایی با گندم‌های وارداتی و .... را در سالی که گذشت، به همراه داشت.

خرید تضمینی گندم ارزان‌تر از کاه

گرچه نرخ خرید تضمینی گندم با کش و قوس‌های فراوان نهایتا به کیلویی 650 تومان افزایش یافت اما پایین بودن قیمت این محصول نسبت به دیگر محصولات و غلات سبب شد دانه‌های گندم خوراک انسانی، خوراک دام شده یا به صورت غیر مجاز از کشور خارج شود و در این شرایط بود که علیرغم کافی بودن میزان تولید داخل، باز هم دست به دامن واردات شویم که این امر خالی از مشکل و حاشیه نبود.

کشورمان پس از حدود 45 سال وابستگی به واردات گندم خارجی، از سال 83 در تولید این محصول به خودکفایی رسید و 26 آبان‌ ماه هر سال را به عنوان روز ملی خودکفایی گندم و بی‌نیاز شدن از واردات جشن می‌گیرد اما امسال این جشن با گندم‌های وارداتی برگزار شد!

سرنوشت مبهم گندم‌های آلوده یا آفت‌های خانمان‌سوز

واردات گندم هم در سالی که گذشت بی حاشیه نبود و می‌رفت که برای مزارع گندم ایران خانمان‌سوز شود.

در حالی که سال گذشته مزارع گندم کشورهای هند و پاکستان به آفت سیاهک ناقص آلوده شده بودند و بسیاری از کشورها از واردات گندم هند و پاکستانی خودداری کردند، اظهارات متفاوتی برای واردات گندم این دو کشور به ایران مطرح شد و هنوز هم مشخص نیست این گندم‌های آلوده و آفت‌های خانمان‌سوزشان که به راحتی می‌تواند تولید گندم داخلی را متوقف کند، میهمان مزارع ایران می‌شود؟

تولید بیش از 13 میلیون تن گندم در سال جاری

اما در زمینه تولید داخلی گندم در سال جاری ناصر توکلی - معاون امور تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی - به ایسنا گفت: سطح زیر کشت گندم به صورت آبی و دیم در کشور شش میلیون و 586 هزار و 454 هکتار است که در این میان چهار میلیون و 25 هزار و 379 هکتار دیم و دو میلیون و 551 هزار و 75 هکتار آن آبی است.

وی افزود: این میزان سطح زیر کشت 1.4 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و مزارع آبی گندم با 1.7 درصد کاهش و مزارع دیمی با 3.4 درصد افزایش رو به رو شده‌اند.

خوزستان بزرگترین و قم کوچکترین تولیدکنندگان گندم

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه گندم در 32 استان کشور کشت می‌شود، اظهارکرد: استان‌هایی مانند خوزستان، فارس، گلستان، خراسان رضوی، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان شرقی، اردبیل، مرکزی، خراسان شمالی و آذربایجان غربی بیشترین میزان تولید گندم را به خود اختصاص داده‌اند و کمترین میزان تولید در استان قم است.

توکلی با اشاره به اینکه آمار تولید و سطح زیرکشت به صورت روزانه رصد می‌شود، گفت: بر اساس آمار فائو سالانه بیش از 13 میلیون تن گندم در ایران برداشت می‌شود.

گرچه براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان خوار و بار جهانی (فائو) امسال 13 میلیون و 800 هزار تن گندم در ایران تولید شده و نیاز مصرفی کشور حدود 9 میلیون تن است اما طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران طی 9 ماهه امسال بیش از پنج میلیون تن گندم به ارزش 1.8 میلیارد دلار وارد شده که بیشترین سهم را در میان واردات غلات کشور داشته است.

واردات گندم تلنگری به مدیریت وزارت تجارت

واردات گندم به کشور در حالی صورت می‌گیرد که توکلی معتقد است:" اگر خرید بخش خصوصی و کارخانه‌های آرد مدیریت می‌شدند اکنون آمار دقیقی از میزان خرید تضمینی گندم وجود داشت و همچنین اگر خرید تضمینی به موقع انجام می‌شد، نیازمند واردات نبودیم اما این شرایط تلنگری مدیریتی به وزارت تجارت است تا برای سال‌ آینده خرید تضمینی را به موقع انجام دهد".

در این میان جای سوال است چرا با وجود مازاد پنج میلیون تنی گندم باید درهای واردات باز باشد و برای واردات محصولی که در آن خودکفا هستیم و نرخ داخلی آن هم از محصول وارداتی ارزان‌تر است، ارز کشور خارج شود؟

کد خبر 22907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =