۰ نفر
۲۶ فروردین ۱۳۹۲ - ۲۱:۰۲

 رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: براساس آمارهای دریافتی از گمرک می‌توان به جرات گفت که بیش از 70 درصد از ارز حاصل از صادرات می‌تواند نیازمندی‌های داخلی را در چرخه اقتصادی تامین کند.

حمید صافدل در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این این که بخشی از نیازهای ارزی کشور کالایی و بخش دیگر خدماتی است، افزود: بخش خدمات شامل مواردی مانند مسافر، دانشجو، بیمار و امثال آن می شود که بخشی از نیاز این حوزه از طریق ارز صادرات تامین می‌شود.

وی افزود: بخشی از ارز موردنیاز تامین کالاها هم با رویه‌های واردات در مقابل صادرات تامین می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که نزدیک به 70 درصد از نیازهای ارزی داخلی می‌تواند از محل ارز صادراتی تامین شود.

او با تاکید بر ضرورت جلوگیری از خام فروشی و صادرات مواد اولیه بدون فرآوری اظهار کرد: به همین دلیل نوع نگاه ما به صادرات برخی از محصولات پتروشیمی با فعالان این صنعت متفاوت است. تفاوت آن نیز این است که ما معتقدیم ماده اولیه موردنیاز صنایع پایین دستی در شرایط ویژه فعلی باید تامین شود و سعی کنیم که تا جای ممکن از خام فروشی خودداری کنیم و کالای صادراتی با بیشترین سهم از ارزش افزوده صادر شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: جلوگیری از صادرات مواد اولیه صنایع داخلی به ویژه مواد پتروشیمی می تواند در بلندمدت به دلیل افزایش قیمت این مواد در بازارهای جهانی به نفع صنعت پتروشیمی داخلی تمام شود.

صافدل عنوان کرد: البته برای آن دسته از محصولات پتروشیمی که توانایی جذب آن در واحدهای تولیدی داخل وجود ندارد مجوز صادرات صادر می شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

کد خبر 23125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =