سیاست اعمال فشار و تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران را پایانی نیست و هر روز کار جدیدی در این زمینه از سوی سیاستمداران آمریکایی انجام می‌گیرد. این بار، شماری از سناتورهای آمریکایی، پیش‌نویس طرحی را آماده کرده‌اند که در صورت تصویب، محدودیت‌های جدیدی را در مقابل اقتصاد ایران قرار خواهد داد و دسترسی کشور به منابع مالی بین‌المللی را محدودتر خواهد کرد.

به گزارش «تابناک»، گروهی از سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه، لایحه‌ای را تنظیم کرده‌اند که بر پایه آن، دسترسی ایران به میلیاردها دلار ذخیره ارز خارجی قطع خواهد شد. این گروه، هدف خود را تشدید فشارها بر ایران برای متوقف کردن برنامه هسته‌‌ای کشور اعلام کرده‌اند.

به نوشته ‌«رویترز»، سناتورهای تهیه کننده این لایحه می‌گویند، دولت ایران با بهره‌برداری از ذخایر خود در بانک‌های سراسر جهان (بیشتر در اروپا)، از این ذخایر به منظور دور زدن تحریم‌های اقتصادی غرب علیه فروش نفت استفاده می‌کنند.

به گفته این افراد، ایران با تبدیل این ذخایر به ارزهای محلی، از آن برای تأمین منابع مالی واردات و ثبات بخشی به بودجه استفاده می‌کنند. حجم این ذخایر بین شصت تا صد‌ میلیارد دلار برآورد شده است.

در صورت تصویب، این لایحه که از سوی «مارک کرک»، سناتور جمهوری خواه ایالت ایلینویز، «جو مانچین»، سناتور دمکرات ایالت ویرجینیا و سه سناتور دیگر تهیه شده، از این اقدام ایران و تبدیل ارزها جلوگیری کرده و از تاریخ نهم ماه می (امروز) اجرایی تلقی خواهد شد.

این سناتورها همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند به مؤسسات مالی در سراسر جهان هشدار داده شده که از تبدیل ارزهای خارجی به نیابت از بانک‌های ایرانی قرار گرفته در لیست سیاه خودداری کنند و یا «با خطر قطع ارتباط با بازار مالی ایالات متحده روبه‌رو شوند».

رویترز می‌نویسد، هدف اصلی این لایحه، محدود کردن توانایی بانک مرکزی و نیز شرکت ملی نفت ایران برای انجام مبادلات با ارزهای خارجی است.

انتظار می‌رود، این لایحه پس از تصویب، اواخر این ماه به قانون تحریم‌های ایران در مجلس نمایندگان آمریکا افزوده شود.

به هر حال، تصویب این تحریم‌های جدید، نشان می‌دهد که رویه افزایش فشارها بر ایران، در میان سیاستمداران آمریکایی به ‌امری روتین تبدیل شده و در حالی که دولت این کشور همواره ایران را به گفت‌و‌گو درباره برنامه هسته‌ای فرامی‌خواند، لحظه‌ای از تشدید فشارها علیه ایران غفلت نمی‌کند.

 

کد خبر 23477

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =