۰ نفر
۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۰:۵۲

 کشف محصول گندم اصلاح شده ژنتیکی تایید نشده در آمریکا، موجب نگرانی خریداران بزرگ این غله شده و آمریکا را با بحران صادرات روبه‌رو کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ژاپن به دنبال این کشف، پیشنهاد مزایده برای خرید گندم سفید غربی آمریکا را لغو کرد در حالیکه واردکنندگان بزرگ آسیایی دیگر شامل کره جنوبی، چین و فیلیپین اعلام کردند این وضعیت را به دقت تحت نظر دارند.

یک مقام وزارت کشاورزی ژاپن به رویترز اظهار کرد که این کشور از خرید گندم سفید غربی و گندم خوراکی آمریکا خودداری کرده است.

یک مقام صنعتی در مانیل نیز اظهار کرد که فیلیپین پیش از هر گونه اقدام، منتظر جزییات بیشتر خواهد بود.

اما مصر که بزرگ‌ترین واردکننده گندم جهان است، اعلام کرد که نگرانی نسبت به تامین ندارد.

اتحادیه اروپا نیز درصدد آزمایش محموله‌های آتی است و مانع ورود هر نوع محموله حاوی گندم اصلاح شده ژنتیکی خواهد شد.

گندم اصلاح شده ژنتیکی بهار امسال در بخش غربی ایالت اورگون در مزرعه‌ای کشف شد که گندم زمستانه در سال 2012 به عمل آورده بود.

محصول اصلاح شده ژنتیکی می‌تواند در برابر برخی از آفت کش‌ها مقاومت کند و به این ترتیب به کشاورزان امکان می‌دهد علف‌های هرز را بهتر کنترل کرده و بازده محصول را افزایش دهند.

طبق اعلام وزارت کشاورزی آمریکا، انواع غیر اصلاح شده ژنتیکی گندم برای کاشت عمومی در این کشور یا کشورهای دیگر تایید شده‌اند. اتحادیه اروپا از غول بیوتک آمریکایی، مونسانتو متود تشخیصی درخواست کرده که امکان انجام کنترل در این زمینه را فراهم کند.

با توجه به نگرانی بالایی که مصرف کنندگان نسبت به محصولات اصلاح شده ژنتیکی دارند، کشورهای معدودی اجازه واردات چنین غلاتی را برای مصرف خوراکی می‌دهند.

با این‌همه حجم عمده محصولات ذرت و سویای آمریکا، اصلاح شده ژنتیکی هستند.

آسیا سالانه بیش از 40 میلیون تن گندم وارد می‌کند که تقریبا یک سوم تجارت جهانی این غله به حساب می‌آید. این منطقه عمده گندم مورد نیازش را از آمریکا که بزرگ‌ترین صادرکننده جهان است و از استرالیا که دومین صادرکننده بزرگ این غله است، تامین می‌کند.

وزارت کشاورزی آمریکا اعلام کرده که هیچ نشانه‌ای از ورود گندم اصلاح شده ژنتیکی به بازار تجاری وجود ندارد اما بازرگانان غله هشدار داده‌اند که این کشف ممکن است به دورنمای صادرات گندم آمریکا لطمه بزند.

بازرگانان اروپایی اعلام کرده‌اند که گندم منطقه دریای سیاه و اتحادیه اروپا در موقعیت خوبی برای سود بردن از هر گونه کاهش تقاضا برای محصول آمریکا قرار دارند.

محصولات اصلاح شده ژنتیکی در آمریکا فقط در صورت انجام بررسی‌های لازم برای اطمینان از اینکه خطری برای محیط زیست یا مصرف‌کننده ندارند و تصویب دولت، می‌توانند به صورت قانونی کاشته شوند.

کد خبر 23674

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =