رییس سندیکای کارخانه‌های چای با اشاره به اینکه استاندار گیلان متولی صنعت چای شده است، گفت: بیش از 80 کارخانه‌دار طی نامه‌ای به استاندار گیلان خواستار عمل به تعهدات در قبال صنعت چای شده‌اند چراکه اگر به وعده‌های مورد توافق عمل نشود قادر به ادامه‌ی تولید نیستند.

نعمت یاورزاده در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: سازمان چای قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک و دو را کیلویی 900 و 450 تومان اعلام کرده بود که در ادامه استانداری گیلان اعلام کرد بهای برگ سبز چای درجه یک به 1200 تومان و چای درجه دو به 800 تومان افزایش یافته است و در ازای دریافت حواله چای از سازمان و فروش آن به قیمت بالاتر مابه‌التفاوت سهم کارخانه‌ها را می‌پردازد.

وی افزود: این تعهدات استانداری گیلان در کارگروه استان به تصویب رسیده اما اخیرا استاندار گیلان اعلام کرده که پروانه هر کارخانه‌ای که سهم خود را پرداخت نکند، باطل می‌شود.

رییس سندیکای کارخانه‌های چای تاکید کرد: سهم کارخانه‌ها از خرید هر کیلوگرم چای درجه یک و دو برابر قرار‌داد منعقده آنها با سازمان چای به ترتیب 450 و 300 تومان لحاظ شده است که در مصوبه‌ی جدید به استانداری به 800 و 420 تومان افزایش یافته اما تاثیر آن در قرار‌داد قبلی عملا صورت نگرفته و ابلاغ نشده است.

یاورزاده ادامه داد: پیشنهاد استانداری متضمن طرح پیشنهادی که در جلسه منعقده با حضور نمایندگان مجلس و مسئولان مربوطه مورد قبول قرار گرفته حاکی از پرداخت 384 تومانی سهم کارخانه‌ها به ازای هر کیلوگرم چای خشک و به تبع آن تخصیص سهمیه واردات به استانداری و فروش توسط شرکت‌های اقماری وابسته به استانداری مورد تایید قرار گرفته بود، در حالیکه استاندار اخیرا مغایر با این تعهدات اظهار‌نظر کرده است.

وی اظهار کرد: کارخانه‌های چایسازی خواستار عمل به تعهدات از سوی استانداری گیلان هستند تا بتوانند با حل مشکلات و امنیت روانی و اقتصادی به تولید چای در دوره‌ی بهره‌برداری جاری بپردازند.

رییس سندیکای کارخانه‌های چای تاکید کرد: استاندار گیلان بهتر است برای ادامه‌ی بهره‌برداری در چین دوم، برطرف کردن نگرانی کشاورزان و حفظ موقعیت باغات چای هرچه سریع‌تر نسبت به روشن نمودن سیاست‌ها و سهم کارخانه در خرید برگ سبز چای تصمیمات مساعد را اتخاذ کند.

کد خبر 24005

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =