در حالی که دولت یازدهم از ابتدای امر تاکید کرده بود که به نهاده‌های دامی و کشاورزی ارز مرجع بدهد در هفته گذشته تصویب کرد که ارز مرجع از روی این کالاها برداشته شود این در حالی است که یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی معتقد است: اختصاص ارز مرجع به نهاده‌ها در قانون بودجه سال 92 آمده و تا پایان امسال باید با همان ارز پیش برویم.

محمدتقی توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تصریح کرد: تا پایان امسال محصولات باید به نرخ ارز مرجع وارد شود چرا که بانک مرکزی نیز تعهد کرده بود مابه‌التفاوت ارز 1226 تومانی تا 2500 تومانی را به واردکنندگان نهاده‌ها برگرداند در نتیجه این مبلغ همان مبلغ ارز مرجع می‌شود و کشاورزان نیز بر همین اساس محصول‌شان را تولید می‌کردند.

وی با بیان اینکه اگر قیمت نهاده‌ها یعنی سم، کود و بذر بالا برود قیمت محصولات دامی و طیور نیز به شدت بالا خواهد رفت، ادامه داد: اما اگر دولت در بودجه سال آینده بخواهد این ارز مرجع را بردارد ما در مجلس از حقوق مصرف‌کننده حمایت خواهیم کرد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر ارز مرجع از روی نهاده‌ها برداشته شود قیمت کالاها مثل مرغ، گوشت قرمز، تخم‌مرغ و روغن که وابسته به واردات نهاده‌ها هستند افزایش پیدا خواهد کرد.

توکلی اضافه کرد: تا الان قیمت 1226 تومانی ارز برای این کالاها مشخص شده بود و مردم هم عادت کرده بودند خرید خود را با این قیمت انجام دهند اما اگر ارز مرجع از روی این کالاها برداشته شود قیمت‌ها به شدت افزایش پیدا می‌کند.

وی تاکید کرد: این به این معنی است که دولت باید به این بخش یارانه بدهد که قیمت‌ها تغییر پیدا نکند در غیر این صورت قیمت‌ها به شدت بالا خواهد رفت.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی افزود: اگر نرخ نهاده‌ها بالا برود کشاورز و دامدار یا باید قیمتش را زیاد کند که برایش به صرفه باشد و یا اینکه تولید برایش به صرفه نباشد و دیگر تولید نکند.

کد خبر 25429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =