مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذارگفت: در پی حذف ارز مرجع برای واردات نهاده‌های تولید که 70 درصد در هزینه‌ تولید تخم‌مرغ اثرگذار است، دولت از محل حذف این یارانه حدود 4000 میلیارد تومان درآمد کسب می‌کند که می‌تواند بخشی از این درآمد را صرف حمایت از تولید و اجرای بسته‌های تشویقی برای تولیدکنندگان کند.

هدایت اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد:‌ در شرایط کنونی که هزینه‌های تولید رو به افزایش و قیمت فروش محصول در مرغداری رو به کاهش است باید قیمت تخم‌مرغ افزایش یابد و دولت در قالب قوانین مصوب، بسته‌های حمایتی برای رونق دادن به تولید در نظر گیرد.
وی افزود: طبق برنامه پنجم توسعه و قانون افزایش بهره‌وری، دولت موظف است قیمت تمام شده محصولات استراتژیک همچون تخم‌مرغ را محاسبه و اعلام کند. بر اساس این قیمت‌ها باید محصولات را از کشاورزان بخرد یا هنگامی که قیمت آن‌ها از قیمت تمام شده پایین‌تر می‌آید ضرر و زیان تولیدکنندگان را جبران کند تا تولید آسیب نبیند.
به گفته اصغری در قوانین مصوب هیچ قیمت کف و سقفی برای محصولات کشاورزی از جمله تخم‌مرغ در نظر گرفته نشده و تنها دولت موظف به اعلام قیمت حداقل و حداکثری تخم مرغ است تا براساس این قیمت‌ها تولید را بین قیمت‌های کف و سقف کنترل کند.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار ادامه داد: دولت می‌تواند تسهیلات ارزان قیمت در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد و گشایش‌های اعتبار آنها را با نرخ‌های پایین مانند پنج درصد محاسبه کند تا رغبت بیشتری برای تامین امنیتت غذایی جامعه باشد. از سوی دیگر می‌تواند با اجرای سیاست‌های تشویقی، صادرات تخم‌مرغ را رونق داد و 20 هزار تن مازاد تولید ماهانه را صادر کرد.
وی اظهار کرد: در حال حاضر قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری 4670 تومان و قیمت کارشناسی شده وزارت جهاد کشاورزی 4380 تومان است اما مرغداران در شش ماهه نخست امسال محصولشان را کیلویی حدود 3500 تومان فروختند.
اصغری افزود:‌ در شرایطی که مرغداران شش ماه زیان کرده‌اند باید به غیر از در نظر گرفتن قیمت‌های واقعی تولید، زیان آنها به گونه‌ای جبران شود در غیر این صورت آن‌ها مجبور به حذف گله‌های مولد خود می‌شوند و این اقدام می‌تواند جهش غیر منطقی در قیمت این محصول ایجاد کند.

 
کد خبر 25676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =