تجار خارجی از بازگشت ایران به بازار غله جهان خبر دادند و اعلام کردند ایران قصد دارد ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن گندم از منابع خارجی خریداری کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، تجار غله گفتند، با توجه به کافی نبودن میزان گندم برداشت شده در ایران، این کشور پس از ماه ها دوری از بازارهای بین المللی غلات و مواجهه با مشکلات در پرداخت ها، اکنون به دنبال خرید 300 تا 400 هزار تن گندم برای تامین نیاز داخلی خود است.
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در ماه سپتامبر گفته بود، کشور امسال حدود 7.5 میلیون تن گندم وارد کرده است. تجار بین المللی این میزان خرید گندم از سوی ایران را افزایش غیرمنتظره خرید نسبت به پیش بینی های اولیه ارزیابی کرده بودند.
یک منبع تجاری گفت، دولت ایران به دنبال خرید 400 هزار تن گندم است و تحقیقاتی را نیز در مورد خرید گندم آمریکایی انجام داده است.
یک تاجر نیز گفت: «ایرانی ها نیاز به واردات زیادی دارند، زیرا میزان برداشت گندم آنها ظاهرا ناامید کننده بوده است.»
یک تاجر دیگر در این باره اظهار داشت: «ایران به دنبال محموله هایی بوده است که در ماه های آینده آنها را دریافت کند».
این تاجر افزود: «به نظر می رسد که تسهیلات پرداخت از نظر آمریکا بدین معنی است که غلات باید از بنادر آمریکا صادر شوند.»
تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران صادرات مواد غذایی و خوراک دام را شامل نمی شود، اما اقدامات محدودیت زای مالی، موجب قطع دسترسی شرکت های ایرانی به سیستم بانکی جهانی شده و معاملات برای خرید مواد غذایی را با مشکل مواجه کرده است. اما تجار می گویند، حساب های بانکی مسدود شده می توانند برای پرداخت پول واردات مواد غذایی و خوراک دام مورد استفاده قرار گیرند.
یک تاجر دیگر در این باره گفت: «برای خارجی ها سخت است که بتوانند میزان برداشت محصول گندم ایران را ارزیابی کنند، اما میزان برداشت گندم پاکستان ضعیف بوده و ظاهرا میزان برداشت ایران نیز ناامیدکننده بوده است.» وی افزود، صحبت هایی نیز شنیده شده که ایران در تامین مواد غذایی به سوریه کمک می کند.
علیرغم روابط خصمانه بین دو کشور، ایران در سال های گذشته به میزان قابل توجهی گندم از آمریکا وارد کرده است. در ماه مارس 2012، ایران خرید گندم بزرگی از آمریکا انجام داد و در حال گفتگو برای خرید گندم از این کشور در ماه مارس 2013 نیز بود.
بر اساس پیش بینی وزارت کشاورزی آمریکا، ایران در سال 14-2013 به واردات 4 میلیون تن گندم نیاز خواهد داشت.

کد خبر 25785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =