۰ نفر
۱۸ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۹

 سازمان چای نرخ پیشنهادی خود را برای خرید برگ سبز چای سال آینده به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که براساس آن هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه دو 950 و درجه یک 2150 تومان از چایکاران خریداری شود.

صادق حسنی، مدیر سندیکای کارخانه‌های چای شمال در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: امسال هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه دو 650 و درجه 1200 تومان از چایکاران خریداری شد که نرخ‌ جدید پیشنهادی برای خرید چای درجه دو کیلویی 300 تومان و چای درجه یک کیلویی 950 تومان افزایش یافته است.

وی با انتقاد از مشورت نکردن سازمان چای با چایکاران و فعالان صنعت چای برای پیشنهاد نرخ مناسب خرید تضمینی برگ سبز چای افزود: در سال جاری که نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک و دو از کیلویی 500 و 900 تومان به 650 و 1200 تومان افزایش یافت بسیاری از کارخانه‌های فرآوری چای نتواستند چای خشک تولیدی را بفروشند چرا که بازار کشش لازم را نداشت.

مدیر سندیکای کارخانه‌های چای شمال گفت: هیچ کس مخالفتی با افزایش قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای را ندارد چرا که چایکاران هم سالانه هزینه‌های تولیدشان افزایش می‌یابد اما دولت اگر می‌خواهد کشاورزان با آسودگی خاطر بیشتری به تولید ادامه دهند و تولید آن‌ها اقتصادی باشد یارانه مستقیم به تولیدکنندگان بپردازد.

حسنی تاکید کرد: اگر تدبیری برای اصلاح نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای در سال زراعی آینده اندیشیده نشود بازار کشش لازم برای فروش این محصول را نخواهد داشت و باید منتظر مشکلاتی مانند انبار شدن و ماندن چای خشک روی دست کارخانه‌ها و تبدیل مجدد آن‌ به چای سنواتی باشیم.

کد خبر 25829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =