۰ نفر
۲۴ آبان ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۳

 آخرین گزارش صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران که بعد از سفر ۱۰ روزه کارشناسان این نهاد به ایران منتشر شده، پیش‌بینی می‌کند که رشد منفی اقتصاد ایران پایان یافته و تورم نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرد که رشد منفی اقتصاد ایران در سال آینده پایان یابد و اقتصاد ایران رو به بهبود رود.

این گزارش بعد از سفر اخیر اعضای این نهاد مالی بین‌المللی به ایران و بررسی وضعیت اقتصاد ایران تنظیم شده است. این دهمین گزارش مالی مفصل صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران است.

رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۲ برابر با منفی ۱.۹ درصد بوده است و پیش‌بینی می‌شود که این رقم در پایان سال ۲۰۱۳ به منفی ۱.۵ برسد. برآورد صندوق بین‌المللی پول این است که در سال ۲۰۱۴ روند منفی متوقف خواهد شد و در پایان سال ۲۰۱۴ رشد اقتصادی ایران به مثبت ۱.۳ خواهد رسید.

اعضای صندوق بین‌المللی پول در سفر 10 روزه خود به ایران وضعیت اقتصاد این کشور را بررسی کردند. این نهاد مالی بین‌المللی در بیانیه‌ای که منتشر کرد اعلام کرد که در این سفر ۱۰ روزه تلاش شد با دست‌اندرکاران و برنامه‌ریزان اقتصادی ایران درباره سیاست‌های درازمدت برای بهبود و رشد اقتصاد ایران توافق شود.

صندوق بین‌المللی پول اضافه کرد که با مقامات ایران درباره تغییر در یارانه‌ها، اصلاح در بخش بانکی و دیگر بنگاه‌های اقتصادی و تعیین چارچوب‌های سیاست‌های پولی و مالی هم‌فکری کردند.

انتظار می‌رود نرخ تورم در ایران براساس شاخص قیمت مصرف‌کننده در سال جاری مالی به بیش از ۴۲ درصد برسد. صندوق همچنین پیش‌بینی می‌کند که این رقم در سال آینده به ۲۹ درصد کاهش پیدا کند. براساس این گزارش نرخ تورم ایران در سال گذشته ۳۰.۵ درصد بوده است.

در بخش دیگری از این گزارش، صندوق بین‌المللی پول به کاهش صادرات نفتی و غیرنفتی ایران پرداخته است. صندوق پیش‌بینی کرده است که انتظار می‌رود بر اثر تحریم‌ها این کاهش درآمد ناشی از صادرات ادامه داشته باشد.

تولید نفت خام و مایعانات گازی ایران از ۲.۸ میلیون بشکه در روز در سال گذشته، امسال به ۲.۵ بشکه در روز کاهش یافته است. صندوق تصریح دارد این کاهش در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

این گزارش در بخش بررسی اقتصاد کشورهای منطقه‌ خاورمیانه و شمال آفریقا با اشاره به ناآرامی‌ها و درگیری‌های سوریه و مصر و اختلال‌های داخلی در تولید نفت برخی کشورها و تحریم نفت ایران، اعلام کرد که تولید نفت در این منطقه‌ جهان در مجموع دو درصد کاهش یافته است.

به گزارش دویچه‌وله، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند که رشد اقتصادی در دو سال آینده در جهان و در منطقه‌ خاورمیانه بهبود داشته باشد و میزان تولید ناخالص ملی این کشورها نیز با اندکی رشد روبرو شود.

به گزارش ایسنا گزارش تازه صندوق بین‌المللی پول در حالی منتشر شده که اخیرا رئیس کل بانک مرکزی پیش‌بینی کرد که نرخ رشد اقتصادی کشور تا پایان سال به صفر درصد خواهد رسید. نرخ رشد اقتصادی امسال به منفی 5.4 درصد رسید. در همین حال ولی‌الله سیف پیش‌بینی کرده که نرخ تورم نیز تا پایان سال با افت پنج درصدی به 35 تا 36 درصد خواهد رسید.

کد خبر 25897

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =