۰ نفر
۳۰ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۱

بعد از طرح استعفای محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران از ریاست اتاق ایران به دلیل مشغولیت کاری وی در دفتر رییس جمهور، اکنون به عهده گرفتن سکانداری پارلمان بخش خصوصی فردی صاحب صلاحیت را می طلبد.

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از طرح استعفای محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران از ریاست اتاق ایران به دلیل مشغولیت کاری وی در دفتر رئیس جمهور، اکنون به عهده گرفتن سکانداری پارلمان بخش خصوصی فردی صاحب صلاحیت را می طلبد. بر همین اساس کارشناسان اقتصادی وظیفه اتاق ایران در این برهه حساس زمانی اقتصاد ایران را بسیار حساس تلقی می کنند و معتقدند که باید فردی صاحب صلاحیت رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران شود. حسین سلطانی، کارشناس اقتصادی و تجاری در یادداشتی به بیان ویژگی های لازم رییس جدید پرداخته است:
 
بخش خصوصی کشور در آستانه انتخاب رئیس جدید اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در معرض آزمونی بزرگ و سرنوشت ساز قرار دارد. بدون شک بخش خصوصی ایران در صورت برخورداری از مدیریت توانمند و هوشمند می تواند نقش برجسته ای در عبور اقتصاد کشور از شرایط حساس کنونی و گذار از رکود تورمی به شکوفایی و رشد و توسعه اقتصادی داشته باشد.
 
واقعیت این است که اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در طی 35 سال که از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی می گذرد نتوانسته است نقش در خور توجهی در اقتصاد ملی و تعامل با  اقتصاد جهانی ایفا نماید. بخش خصوصی کشور دیگر از حرف و شعار خسته شده است و به دنبال مدیری می گردد که قادر باشد آنها را از گرداب پر تلاطم اقتصاد کشور به سوی ساحلی امن هدایت نماید.
 
لذا با توجه به نقش راهبردی ریاست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در ارتقاء و اعتلای جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد ملی و تجارت بین المللی تبیین ویژگی های رئیس اتاق بعنوان ارگان رسمی و قانونی بخش خصوصی کشور برای فعالین اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار است و می تواند آنها را در انتخاب فرد اصلح کمک نماید.
 
الف- ویژگی های رئیس اتاق از نگاه ملی:
 برخورداری از توان اجرایی و کارآمدی لازم در عرصه مدیریت، راهبری و هدایت بخش خصوصی در جهت ارتقاء جایگاه این بخش در اقتصاد ملی.
دارا بودن وجاهت لازم و حسن شهرت در میان فعالین اقتصادی کشور.
برخورداری از قدرت تعامل با قوای مجریه، مقننه و قضاییه کشور.
داشتن توان و تجربه اجرایی لازم جهت حل مشکلات کلان بخش خصوصی از یکسو و حل معضلات و موانع سر راه  بنگاههای تولیدی و تجاری از سوی دیگر.
برخورداری از آگاهی و دانش لازم جهت دفاع از منافع بخش خصوصی در مجامع تصمیم گیری و عمق بخشیدن به سیاست های حمایتی دولت در عرصه تولید و صادرات.
کارآفرینی، خلاقیت و پشتکار در عرصه تجارت، صنعت، معدن و کشاورزی.
ترجیح دادن منافع ملی و مصالح بخش خصوصی کشور بر منافع شخصی و بنگاه اقتصادی خود.
ساماندهی، سازماندهی و فراگیر نمودن اتحادیه ها،  انجمن ها و تشکل های بخش خصوصی در عرصه تجارت و تولید.
در هم شکستن انحصارات و رقابتی نمودن فضای کسب و کار.
ایجاد هم افزایی با دیگر بخش های اقتصاد کشور در راستای رشد تولید ناخالص داخلی.
 
ب-  ویژگی های رئیس اتاق از نگاه بین المللی:
 دارا بودن تجارب و سوابق موفق در عرصه روابط بین الملل.
تسلط کامل در عرصه تجارت خارجی و اقتصاد بین الملل.
مذاکره کننده حرفه ای و تسلط کامل به زبان انگلیسی.
برخورداری از قدرت سازماندهی و مدیریت هیئت های تجاری، فنی و اقتصادی در مذاکره با   طرف های خارجی.
تسلط بر فرآیند قرارداد ها و پروتوکل های تجاری و اقتصادی.
اهتمام به افزایش سهم ایران در تجارت جهانی.
کمک به تحقق اهداف سیاست خارجی و منافع ملی کشور از طریق دیپلماسی اقتصادی و تجاری.
داشتن تخصص و سابقه عملیاتی در عرصه صادرات و واردات.
انتقال دانش فنی و تجارب و رویکردهای نوین بین المللی در عرصه تولید و تجارت به بنگاههای اقتصادی کشور.
برخورداری از وجاهت و حسن شهرت در عرصه بین المللی.

بدیهی است تجمیع همه شرایط و ویژگی های فوق در یک فرد تا حدودی مشکل به نظر می رسد ولی باید جستجو کرد چه کسی بطور نسبی بالاترین نمره را درمیان داوطلبین ریاست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران احراز می کند.

 

کد خبر 26039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =