شاهرخ رمضان نژاد

ازجمله مسائلی که ضرورتاً باید توسط شوراهای اسلامی شهر و روستا مورد توجه قرار گیرد موضوعات مربوط به تأمین زندگی سالم شهروندان از طریق کشاورزی است. به‌جاست بیان شود که کشاورزی از اثرگذارترین فعالیت‌ها در زندگی مردم است. فعالیت‌های کشاورزی و موضوع تأمین و عرضه غذای سالم در شهر­ها آنچنان تأثیری دارد که اگر از آن در شهر بهره گرفته نشود، شهری که بیشتر به موارد کالبدی آن توجه می‌شود، خشک و بی‌روح خواهد بود. این مهندسان کشاورزی هستند که با آوردن طبیعت به محیط زندگی شهروندان از طریق ایجاد بوستان‌ها و ایجاد و توسعه فضای سبز و تأمین غذای سالم برای آنان، روح و جان تازه‌ای را به کالبد شهر می‌بخشند و این مهمی است که شوراهای اسلامی شهر و روستا­ و به‌ویژه شورای عالی استان‌ها تاکنون به آن نپرداخته و به تبع آن از سوی مدیران شهر (شهرداری) در سه دوره گذشته فعالیت‌های شوراهای اسلامی مورد ­توجه قرار نگرفته، توجه به نقش و رسالت شهرداری در حفظ جایگاه کشاورزی از سوی مدیریت شهری بوده است که نه‌تنها این امر متأسفانه مورد توجه شهرداران نبوده است، بلکه در کنار رسالت توسعه و گسترش شهر همواره فعالیت شهرداری‌ها به نوعی تهدیدی برای حفظ و پایداری فعالیت کشاورزی در محیط شهری بوده­ است.

از سویی همواره بنا به قانون و یا تشخیص ضرورت سالانه تعدادی از روستاهای کشور تبدیل به شهر می‌شوند. تغییر عنوان روستا به شهر نباید مترادف با چشم‌پوشی از فعالیت‌های کشاورزی روستاهای تبدیل شده به شهر باشد، بلکه شهرداران شهرهای جدید باید فعالیت‌های کشاورزی را یک نقطه قوت این منطقه جغرافیایی در تأمین غذای محدوده مسئولیت خود بدانند.

در مناطق شهری پیشین نیز ضرورت دارد توجه ویژه‌ای به فعالیت‌های جدید که در حوزه کشاورزی قرار می‌گیرند صورت پذیرد و چشم‌اندازهای نوینی به امکاناتی که کشاورزی شهر در اختیار قرار می‌دهد را بگشایند.

فعالیت‌های کشاورزی قابل انجام در عرصه شهرها به قدری دارای اهمیت است که ضروری می‌کند شهرداری‌ها در مجموعه ساختار و سازمان‌دهی به شهرداری این فعالیت‌ها را به‌طور مستقل در نمودار سازمانی جلوه‌گر سازند و جایگاه اختصاصی به آن را مورد توجه قرار دهند.

از آنجا که شهرداری‌ها متولی پاسخگویی به نیازهای گوناگون شهری ازجمله مسائل فرهنگی، زیست‌محیطی، کالبد شهری و همزمان تأمین به موقع و متناسب نیازهای غذایی شهر­نشینان هستند لذا اتکاء آنان به‌تنهایی به واحدهای بیرونی خارج از مجموعه شهرداری، در بسیاری از موارد پاسخگویی این نیاز حیاتی نیست و شایسته است خود نیز در زمینه تولید و تأمین غذای شهروندان از طریق سرمایه‌گذاری در واحدهای معین نظیر کشت و صنعت‌ها رأساً اقدام کنند.

در همین ارتباط پیش‌بینی یک ساختار اجرایی برای عملیاتی کردن رسالت شهرداری در حفظ کشاورزی و محیط زیست از طریق تشکیل معاونت کشاورزی و محیط زیست کاملاً ضروری می‌کند تا این معاونت همگام با معاونت عمرانی و شهرسازی وظیفه حفظ و کاربری اراضی کشاورزی، نظارت بر واحدهای تخصصی نظیر سازمان پارک‌ها و فضای سبز، سازمان میادین و عرضه محصولات کشاورزی و سازمان مدیریت پسماند و انجام فعالیت‌های کشاورزی را در محدوده شهر بر عهده گیرد و کشاورزی شهری را در کنار پدیده گسترش شهرنشینی حفظ کند. اگر امروز این مهم تدبیر نشود و اقدام نشود، قطعاً فردا دیر خواهد بود و با توجه به تمایلی که در کشور جهت گسترش شهرنشینی و تبدیل روستاها و بخش‌ها به شهر وجود دارد در آینده اثری از کشاورزی نخواهد بود چرا که کلیه روستاها به شهر تبدیل شده و در این میان حفظ کشاورزی در بافت شهری را در دستور کار قرار نگرفته است.

کد خبر 26044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =