دبیر کل خانه کشاورز گفت: توافقات صورت گرفته در ژنو منجر به واردات نهاده‌های تولید با کیفیت بیشتر و قیمت مناسب‌تر و رونق صادرات می‌شود که توسعه کشاورزی سالم و پایدار را در بر خواهد داشت.

عیسی کلانتری - وزیر اسبق جهاد کشاورزی - در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: گرچه مشکلات و مسائل بخش کشاورزی محدود به مسائل مرتبط به تحریم نمی‌شود اما لغو تحریم‌های غیر منطقی بانکی و اقتصادی که بر ایران تحمیل شده می‌تواند تاثیر مثبتی در رشد و توسعه پایدار بخش کشاورزی داشته باشد.

وی افزود: اگر تحریم‌های بانکی لغو شود واردات نهاده‌ها و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید راحت‌تر انجام می‌شود و کشاورزان می‌توانند به راحتی مواد اولیه مورد نیاز تولیدشان را در دسترس داشته باشند و با خیال آسوده‌تری به تولید ادامه دهند.

دبیر کل خانه کشاورز ادامه داد: گشایش اعتبار و وارد شدن نهاده‌های کشاورزی که تا پیش از این باید 15 درصد گران‌تر می‌شد تا بتواند تحریم‌ها را دور بزند و با محدودیت‌های بسیار به کشور وارد شود این امید را به کشاورزان می‌دهد که از این پس با قیمتی پایین‌تر می‌توانند به نهاده‌های تولید با کیفیت بالاتری دست پیدا کنند و مشکلی از نظر تامین این احتیاجات اساسی خود نداشته باشند.

کلانتری گفت: از سوی دیگر مسئولان می‌توانند به جای واردات ناگهانی نهاده‌های تولید و ذخیره کردن آن‌ها در انبار، روند عادی واردات را در طول 12 ماهه سال ادامه دهند و راحت‌تر بازار تامین و توزیع این محصولات اساسی را مدیریت کنند.

وی اظهار کرد: رفع تحریم‌ها می‌تواند بازارهای صادراتی برای محصولات صادراتی مانند میگو، خشکبار، میوه و ... را توسعه دهد و بهره‌بردان نسبت به آینده محصولات خود مطمئن‌تر باشند.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی ادامه داد: لغو شدن تحریم‌ها باعث می‌شود سموم و داروهای دامی مورد نیاز بخش کشاورزی از کشورهای معتبر و با کیفیت‌های بالاتری به کشور وارد شود این درحالی است که تا پیش از این مجبور بودیم این ضروریات بخش کشاورزی را با کیفیت پایین از برخی کشورهای آسیایی وارد کنیم.

به گفته کلانتری مشکلات بخش کشاورزی فراتر از تحریم‌ها و به مسائل مهمی مانند آب و سرمایه‌گذاری بر می‌گردد اما رفع تحریم‌ها می‌تواند مسائل و کمبودهای مربوط به فن‌آوری و تکنولوژی‌های برتر در بخش کشاورزی را حل کند؛ به گونه‌ای که کشاورزان می‌توانند با ورود فن‌آوری‌های برتر بخش کشاورزی، مکانیزاسیون و تجهیزات پیشرفته به رونق کشاورزی مدرن امیدوار باشند.

کد خبر 26090

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =