مجری طرح گندم از تدوین برنامه ۵ ساله به منظور ارتقا سطح کشت برای تولید گندم خبر داد و گفت: کشت گندم در سال جاری همچنان ادامه داشته و تا پایان آبان ماه ۴ ملیون و ۳۵۰ هزار هکتار گندم کشت شده است.

 اسماعیل اسفندیاری پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در مورد وضعیت کشت گندم در سال جاری زراعی اظهار داشت: کشت گندم از اواخر شهریور ماه در مناطق سردسیر شروع شده و بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده تهیه و  تولید بذر ارقام اصلاح شده نیز پس از فرآوری و بوجاری شدن در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تأمین نهاده از جمله کود شیمیایی اوره و فسفات نیز به اندازه مورد نیاز در اختیار کشاورزان قرار گرفته است ،‌گفت:‌ کشت در مناطق سردسیر تقریبا تمام شده و حدود 15 الی 20 درصد کشت مانده ولی در مناطق گرمسیری و نیمه کشت تا اواسط دی ماه ادامه دارد. بر اساس آمار کشت تا پایان آبان ماه، حدود 4 میلیون و 350 هزار هکتار گندم کشت شده است.

مجری طرح گندم در وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد:‌ با توجه به شرایط بارندگی در استانهای غربی و جنوبی کشت در وضعیت خوبی قرار دارد و با توجه به قیمت تضمینی که دولت برای گندم در نظر گرفته است، کشاورزان با علاقه‌مندی بیشتری مشغول کشت هستند و در ادامه فصل نیز سعی می‌کنیم نیاز کشاورزان را متناسب با تقویم زراعی تأمین کنیم تا تولید مورد انتظار محقق شود.

اسفندیاری پور در مورد پیش بینی میزان کشت گندم، خاطر نشان کرد: در حال حاضر هنوز کشت تمام نشده و باید به مرحله رشدی از گندم برسد که بتوانیم در مورد میزان کشت گندم و برداشت آن قضاوت کنیم ولی امیدواریم با تلاش کشاورزان و حمایت وزارت جهاد روند خوبی در تولید گندم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه یک خط اعتباری ویژه 750 میلیارد تومانی برای مکانیزاسیون در نظر گرفته شده است، گفت: این اعتبار از سوی بانک کشاورزی برای خرید تراکتور و کمباین در اختیار استانها قرار می‌گیرد و کشاورزان از طریق شعب بانک‌‌های کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها در حال تشکیل پروند بوده و بخشی از ماشین‌آلات نیز جذب شده است.بر این اساس امیدواریم کشاورزی و کشت گندم به سمت بهره‌ور حرکت کند.

مشاورز وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این‌سؤال که چه برنامه‌ای برای افزایش کشت گندم و توسعه آن در نظر گرفته شده، تصریح کرد:‌ برای امسال که برنامه ها طبق تقویم زراعی و اصول فنی کشت امسال را پیگیری می‌کنیم تا گندم ویژه تری را داشته باشیم. در مقابل برنامه‌ 5 ساله‌ای نیز در حال طراحی است و به همه استانها اعلام شده که طبق شرایط اقلیمی هر استان و پتانسیلی که در آن استان وجود دارد، برنامه خود را اعلام کنند.

اسفندیاری پور در پایان گفت:‌ این برنامه 5 ساله طی یک الی دو ماه آینده پس از دریافت برنامه استانها، تنظیم خواهد شد، تا برنامه مدوّنی را برای کشت گندم در نظر بگیریم. در این برنامه در نظر داریم،عملکرد کشت در واحد سطح را ارتقا و به تولید پایدار و منطقی دست پیدا کنیم.

کد خبر 26138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =