مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور با بیان اینکه جلساتی را با کمیسیون کشاورزی در جهت ایجاد ستاد گردافشانی داشته‌ایم گفت: ۱۵ میلیارد تومان پول صنعت زنبورداری کشور از سوی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری کشاورزی بلوکه شده است.

 عفت رئیسی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه هنوز صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری کشاورزی پول زنبورداران را بلوکه کرده است گفت: از محل صرفه جویی و اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مبلغ 15 میلیارد تومان به صنعت زنبورداری کشور اختصاص یافت که آن هم از سوی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری کشاورزی بلوکه شده است.

وی اظهار داشت: این در حالیست که درخواست ما برای تامین اعتبار و تخصیص یارانه برای حمایت از صنعت زنبورداری کشور مبلغ 200 میلیارد تومان بوده است. بنابراین مبلغ 15 میلیارد تومان برای حمایت این بخش کافی نبوده و تاکنون ریالی از این مبلغ به این صنعت تعلق نگرفته است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور تصریح کرد: صنعت زنبورداری به دلیل عملیات گردافشانی برای تمامی کشورهای جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که در کشورهای مختلف از جمله چین، ترکیه و آمریکا بابت جابجایی و گردافشانی زنبور عسل مبالغی در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد.

رئیسی گفت: علیرغم پیگیری های فراوان از سوی معاونت دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه زنبورداران کشور ریالی از این پول به صنعت زنبورداری تعلق نگرفته و هنوز در اختیار صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری کشاورزی است.

وی افزود: با کمیسیون کشاورزی جلسه ای را برگزار کردیم تا ستاد گردافشانی که 20سال گذشته برگزار شد مجدد راه اندازی شود تا این این بخش از سوی این ستاد حمایت شود.

این فعال بخش خصوصی، زنبور عسل را حافظ کشاورزی،محیط زیست و منابع طبیعی دانست و گفت: در سالهای گذشته قرار بود طبق مصوبه مجلس ستاد گردافشانی زنبورعسل در معاونت دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شود، اما تاکنون در هیچ دولتی چنین ستادی تشکیل نشده است.

وی گفت: امیدواریم این ستاد از سوی وزیر جهاد کشاورزی دولت تدبیر و امید برای حمایت از صنعت زنبورداری کشور تشکیل شود.عملیات باروری گیاهان به طور طبیعی 10 درصد از طریق باد و مابقی با گردافشانی از طریق حشرات از جمله زنبورعسل صورت می گیرد که طی سالهای اخیر به دلیل سمپاشی های بی رویه حشرات مفیدی همچون زنبورعسل در حال از بین رفتن هستند.

کد خبر 26243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =