مدیرعامل بانک صنعت و معدن از بازگشایی خط اعتباری چین خبر داد و گفت: به دلیل محدودیت های تحریم بخشی از منابع ایران در برخی از کشورها از جمله چین نگه داری می شود که هم اکنون یک خط اعتباری از سوی چین برای اجرای چند طرح و پروژه در کشور عملیاتی شده است.

به گزارش ایرنا، علی اشرف افخمی در نشستی خبری که بمناسبت دهه مبارک فجر در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، افزود: هرچند در گذشته امکان نقل و انتقال این منابع نبود اما براساس تفاهمات صورت گرفته، چین قرار است برخی از پروژه های ایران را تامین مالی کند.

وی با بیان آنکه این امر در سال گذشته به طور مناسبی پیشرفت نکرده بود، اظهار داشت: شرکت های بیمه چین و سایر دستگاههای اجرایی مشکلاتی را برای این امر ایجاد کرده بودند که این مشکل طی چهار تا پنج ماه گذشته رفع شده و طرح فولادی سپیددشت موفق به گشایش اعتبار شده است.

** آزادسازی 1.9 میلیارد یورو از منابع بلوکه شده ایران در چین

افخمی طرح فولاد قائنات، فولاد میانه و چهار طرح فولادی دیگر را از جمله طرحهایی که قرار است از طریق خط اعتباری چین تامین مالی و راه اندازی شود، عنوان کرد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن تصریح کرد: منابع لازم برای اجرای این هفت طرح فولادی برابر با 1.9 میلیارد یورو است که از طریق خط اعتباری چین و از محل منابع ایران در این کشور تامین خواهد شد.

افخمی افزود: همچنین قرار است برای اجرای طرح پتروشیمی مسجد سلیمان 450 میلیون یورو ظرف یک ماه آینده از طریق ال.سی تامین شود.

وی تصریح کرد: براساس قراردادهای سال های 90 و 91 در مجموع این بانک 6 میلیارد دلار قرارداد با صندوق توسعه ملی منعقد کرده که تاکنون 4.4 میلیارد دلار آن عملیاتی شده و مابقی نیز در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.

** ایجاد بانک مجازی در بانک صنعت و معدن

افخمی درباره دیگر برنامه های این بانک، گفت: عمده پروژه هایی که توسط بانک صنعت و معدن تاکنون تامین مالی شده طرح های بزرگ فولادی و سیمانی بوده اما با توجه به آنکه نقش واحدهای کوچک و متوسط در ایجاد اشتغال بیش از طرح های بزرگ است، مطالعاتی در این زمینه انجام شده و امیدواریم از سال آینده پرداخت تسهیلات به طرح های کوچک و متوسط نیز در دستور کار قرار گیرد.

به گفته وی قرار است یک بانک به صورت مجازی برای صنایع کوچک و متوسط در داخل بانک صنعت و معدن ایجاد شود.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم با بانک های مسکن و کشاورزی اظهار داشت: همچنین قرار است موسسه تامین سرمایه تا نیمه سال آینده عملیاتی شود و هم اکنون منتظر دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک مرکزی هستیم.

** توان مالی بانک و صنعت معدن در مقایسه با دیگر بانک ها

وی درباره وضعیت سرمایه بانک های کشور نیز گفت: توان مالی بانک های ایران بلحاظ سرمایه ضعیف و این در حالی است که سرمایه بانک های کشورهای اطراف هفت یا هشت میلیارد دلار است.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن سرمایه این بانک را دو هزار و 70 میلیارد تومان معادل 800 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: این میزان نسبت به بانک های سایر کشورها بسیار کم است، هرچند دولت در بودجه سال آینده تبصره ای را برای افزایش سرمایه بانک ها پیشنهاد کرده است.

به گفته وی، براساس ضوابط بانک مرکزی، بانک ها باید با توجه به سرمایه پایه پروژه ها را تامین مالی کنند و از آنجا که سرمایه پایه بانک ها پایین است، تامین مالی پروژه های بزرگ با مشکلاتی همراه است.

وی با بیان آنکه نسبت معوقات دولتی نزد سایر بانک ها به طور متوسط بالای 15 درصد است، گفت: این رقم در بانک صنعت و معدن 12 درصد است و بزودی به کمتر از 10 درصد کاهش خواهد یافت.

 

کد خبر 27418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =