۰ نفر
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۸

 افزایش پنج درصدی قیمت جهانی گندم در هفته گذشته موجب افزایش تقاضای خریداران آسیایی برای گندم هندی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معامله‌گران می‌گویند تاخیر در ارسال گندم بهاره کیفیت بالا از کانادا موجب شود بخشی از تقاضا به سمت آمریکا هدایت شود اما برای خریداران آسیایی گندم هندی در حال حاضر ارزان‌ترین گزینه است.

در حالیکه گندم هندی با هزینه حمل بار به مقصد آسیای جنوب شرقی 280 تا 285 دلار در هر تن قیمت دارد، هر تن گندم آمریکایی با کیفیت مشابه حدود 310 دلار و هر تن گندم معمولی استرالیا حدود 300 دلار است.

قیمت گندم آمریکا که هفته گذشته پنج درصد افزایش داشت، به دلیل نگرانی‌ها نسبت به آسیب دیدن محصول این کشور از سرمای شدید به سمت بزرگ‌ترین رشد هفتگی پیش می‌رود. در مقابل قیمت گندم هندی با پیش‌بینی رکورد بالای تولید، 10 تا 15 دلار در چند هفته گذشته کاهش پیدا کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، این کشور که دومین تولیدکننده بزرگ جهان است احتمالا به زودی با صادرات بیشتر این غله موافقت می‌کند زیرا با برداشت پیش‌بینی شده حدود 100 میلیون تن گندم در سال جاری، ذخایر این کشور بیش از گذشته افزایش خواهد یافت.

شورای بین المللی غلات در گزارش اخیر خود پیش بینی کرده است به دلیل تولید بالا در کانادا، چین و استرالیا تولید جهانی گندم 7.9 درصد در فصل زراعی جاری رشد می‌کند و به 707 میلیون تن در مقایسه با 655.2 میلیون تن در فصل زراعی گذشته می‌رسد.

بهای معاملات گندم بازار شیکاگو که مبنای جهانی است، با دورنمای تولید بیشتر در روسیه و اتحادیه اروپا، سال گذشته 22 درصد کاهش یافت که بزرگ‌ترین کاهش از سال 2008 به این سو بود.

کد خبر 27422

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =