سازمان کشاورزی و خواروبار سازمان ملل (فائو) با هدف بهبود حفاظت از محصولات غذایی که بسیاری از آنها برای امنیت غذایی جهان بسیار مهم هستند، مقررات جدیدی را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا و به نقل از این سازمان، این استانداردها، موسوم به استانداردهای بانک ژن برای منابع ژنتیک گیاهی غذا و کشاورزی، برای بسیاری از مخازن یا بانک های ژن در سراسر جهان که دانه و دیگر چیزها را برای استفاده در تولید مثل گیاهان را ذخیره می کنند، رئوس کلی استانداردهای بین المللی را تعیین می کند.

بیش از هفت میلیون نمونه دانه، بافت و چیزهای دیگری که موجب تولید مثل گیاه می شود برای محصولات کشاورزی به همراه خویشاوندان وحشی این محصولات در حدود یک هزار و 750 بانک ژن در سراسر جهان نگهداری می شود.

این استانداردها برای راهنمایی کاربران در اجرای مناسب ترین فناوری ها و روش ها برای جمع آوری، حفاظت و مستند سازی تنوع محصول طراحی شده است.

استفاده گسترده از این استانداردها موجب تقویت تحقیقاتی می شود که می توانند از دست رفتن تنوع زیستی را کاهش داده و به تقویت پایدار کشاورزی کمک کنند.

حفظ تنوع زیستی و تقویت پایدار کشاورزی، دو شرط لازم برای تامین غذای جمعیت جهان است که انتظار می رود تا سال 2050 از مرز 9 میلیارد نفر بگذرد.

کد خبر 27464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =