سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، ایران را الگوی امنیت غذایی در منطقه توصیف کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) و به نقل از نماینده واحد مرکزی خبر در رم، خوزه گراسیانو داسیلوا، مدیر کل فائو که دو سال پیش با شکست تلخ و ناگوار سعید نوری نایینی، کاندیدای ایرانی مدیرکلی فائو به این سمت برگزیده شد؛ در دیدار با محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی کشورمان که برای شرکت در سی و دومین نشست منطقه ای خاور نزدیک به رم سفر کرده است، از تلاش های ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم تاثیر گذار در ارتقا سطح امنیت غذایی در منطقه قدردانی کرد.

بنابراین گزارش، مدیر کل فائو در جریان گفتگویی اختصاصی که با خبرنگار صدا و سیما در رم به نکته مهمی اذعان داشته است که انصافا نمی توان به آسانی از کنار آن گذشت. اظهار نظری که می توان آن را حداقل دستاورد دیپلماسی کشاورزی از سوی محمود حجتی طی ماه های اخیر دانست.

بنابراین گزارش، وی در این گفت وگو اظهار داشت:« ایران الگوی بسیار خوبی است برای این که ببینیم چگونه می توان در شرایط بسیار سخت به امنیت غذایی دست یافت. فائو و ایران همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند و ما در نظر داریم با ایجاد مرکزی در ایران به ویژه در دو بخش شیلات و آبیاری کشاورزی که کارشناسان ایرانی تجارب زیادی در آن دارند، به مردم منطقه آموزش دهیم». در همین حال وزیر جهاد کشاورزی کشورمان نیز امروز در کنفرانس منطقه ای فائو، با اشاره به بحران جهانی آب، امادگی ایران را برای همکاری موثر با فائو برای مقابله با کم آبی در منطقه خاور نزدیک و شمال آفریقا اعلام کرد.

حجتی همچنین با تاکید بر نقش کشاورزی خانوادگی در توسعه روستایی و امنیت غذایی، یکی از اهداف توسعه کشاورزی و روستایی در ایران را توسعه بهره برداری های خانوادگی قلمداد کرد. وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: دولت  ایران با درک نقش و اهمیت زنان در بخش کشاورزی، مجموعه ای از فعالیت ها را به منظور افزایش دسترسی زنان روستایی به منابع مالی، رفع موانع فرهنگی و ارتقای نقش موثر انها در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و دسترسی به فرصت های شغلی، به اجرا گذاشته است. حجتی همچنین درباره خشکیدگی جنگل های زاگرس به خبرنگار ما در رم گفت:« متاسفانه در 3 سال گذشته بیش از یک میلیون هکتار از جنگل های زاگرس دچار خشکیدگی شده است که ما در رایزنی با مدیران و کارشناسان فائو، به دنبال یافتن راه حل هایی هستیم که از توسعه و پیشرفت این خشکیدگی جلوگیری شود».

وضعیت غذا و کشاورزی، کمبود آب، توجه به بخش کشاورزی خانوادگی و نقش زنان در بخش کشاورزی از جمله محورهای مذاکرات سی و دومین کنفرانس فائو در منطقه خاور نزدیک و شمال افریقا در مقر این سازمان در رم است.

کد خبر 27818

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =