سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی با اشاره به تولید سالانه بیش از ۳۰ میلیون تن میوه و سبزی در ایران از مقام پنجمی ایران در تولید سبزی جهان پس از چین، هند، آمریکا و ترکیه خبر داد.

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی طی گزارشی ایران را پنجمین تولید کننده بزرگ سبزی در جهان معرفی کرد.

بر اساس این گزارش، ایران هر سال حدود 20 میلیون تن انواع سبزی در جهان تولید می کند که این رقم معادل 1.9 درصد کل سبزی تولیدی در جهان است.

کل سبزی تولیدی در جهان بالغ بر 1044 میلیون تن برآورد شده است.

فائو میزان سطح زیرکشت سبزی در ایران را 767 هزار هکتار اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش چین بزرگترین تولید کننده سبزی در جهان شناخته شده است. تولید سالانه سبزی در چین 539 میلیون تن است. پس از این کشور، هند با تولید 100 میلیون تن، آمریکا با تولید 35 میلیون تن و ترکیه با تولید 25 میلیون تن به ترتیب در رده های بعدی از این نظر قرار گرفته اند.

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی همچنین میزان تولید سالانه میوه در ایران را 11.5 میلیون تن اعلام کرده و ایران را یازدهمین تولید کننده بزرگ میوه در جهان معرفی کرده است.

کل تولید میوه در جهان 608 میلیون تن در سال است که ایران سهم 1.8 درصدی از این رقم را به خود اختصاص داده است.

چین با تولید 122 میلیون تن میوه در رتبه نخست جهان از این نظر قرار گرفته است و هند با 75 میلیون تن، برزیل با 38 میلیون تن، آمریکا با 26 میلیون تن و ایتالیا با 16 میلیون تن به ترتیب در رتبه های بعدی از این نظر قرار گرفته اند.

کشورهای فیلیپین، اسپانیا، مکزیک،‌ اندونزی و ترکیه نیز بالاتر از ایران در رتبه های ششم تا دهم در فهرست بزرگترین تولیدکنندگان میوه جهان قرار گرفته اند.

تولید میوه ترکیه که یک پله بالاتر از ایران قرار گرفته است 13.9 میلیون تن در سال اعلام شده است.

کد خبر 27943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =