معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت با هشدار به کارخانه‌هایی که قیمت محصولات لبنی خود را افزایش داده‌اند، گفت: بازه حداقل ۴۵ روز برای تأمین نهاده دلیل اصلی اعتراض دامداران به پرداخت اعتبار به جای نهاده دامی است.

 علیرضا رفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به تعیین قیمت جدید شیرخام و تخصیص اعتبار 1300 میلیارد تومانی برای جلوگیری از افزایش قیمت لبنیات تا پایان سال جاری در مورد قیمت نهاده‌های دامی و وضعیت آن اظهار داشت: هنوز در مورد قیمت نهاده‌های دامی تصمیم گیری نشده است و ارزی که به نهاده‌های دامی تعلق می‌گیرد ارز مصوب بودجه (2500 تومان) است.

وی با بیان اینکه در تیر ماه سال جاری ارز مرجع تغییر کرد، گفت: با توجه به اینکه ذخایر مناسبی نزد پشتیبانی امور دام وجود دارد نگرانی در زمینه تأمین نهاده نداریم. دامداران به دنبال مطالبه نهاده هستند تا کنترل قیمت شیر خام را در سال‌ آینده نیز دنبال کنند.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت در مورد مخالفت دامداران برای دریافت اعتبار به جای نهاده دامی نیز تصریح کرد: تأمین نهاده با شرایطی که وجود دارد زمان بر است و حداقل 45 روز زمان می برد به همین دلیل نهاده ای که در شرکت پشتیبانی امور دام وجود دارد می تواند کمک کند.

رفیعی در مورد تخلف برخی شرکت‌ها برای افزایش قیمت محصولات لبنی خود خاطر نشان کرد: همه شرکتهای متخلف باید قیمت ها را اصلاح کنند و اگر این کار را انجام ندهند طبق قانون در بخش رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت و سازمان صنعت استانها با آنها برخورد خواهد شد زیرا این جزو اصول اولیه مصوبه هیئت وزیران است که باید قیمت‌ها به روند قبلی خود بازگردد.

به گزارش تسنیم، 11 اسفند ماه سال جاری وزارت صنعت، معدن و تجارت دستورالعمل پرداخت مابه التفاوت قیمت شیر را که در تاریخ ششم اسفند ماه جاری به روسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده بود منتشر کرد.بر اساس این ابلاغیه ، مبنای محاسبه وپرداخت مابه التفاوت قیمت شیر صورت مجلس خرید شیر خام که به امضا دامدار (فروشنده) و کارخانه (خریدار) و معاونین بازرگانی داخلی سازمان و امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان رسیده باشد، است.

بر این اساس اعتبار 1300 میلیارد تومانی از طریق کارخانه‌ها با ارائه فهرست دامداران طرف قرارداد به دامداران پرداخت می‌شود تا از افزایش قیمت شیر جلوگیری شود.

کد خبر 28110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =