۰ نفر
۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۶:۴۶

محققان آمریکایی موفق به تولید گیاهانی شده اند که با حداقل امکانات درون آپارتمان رشد می کند و قادر به تامین تمام سبزیجات مورد نیاز آشپزخانه است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این گیاه هوشمند دارای کارتریج هایی است که درون شرکت تولید کننده تولید می شود و مملو از دانه گیاهان بوده و داخل خاک هوشمند جاسازی می شود. تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد گیاه و آب و اکسیژن توسط خاک هوشمند در اختیار گیاه قرار می گیرد.
نور مورد نیاز گیاه توسط یک لامپ LED کوچک و کم مصرف تامین می شود.

برای استفاده از این گیاه فقط کافی است در آن مقداری آب ریخته شود و توسط یک دستگاه به پریز برق روی دیوار متصل شود. این دستگاه شامل چند حسگر است که تمام مراحل رشد گیاه را نظارت کرده و هنگامیکه گیاه با کم آبی مواجه می شود هشدار می دهد.

در حال حاضر به این روش گیاهانی از قبیل ریحان، گوجه فرنگی، آویشن، فلفل قرمز و سبز، نعناع، رزماری و بادمجان قابل تولید است.

یکی از مزیت های استفاده از گیاه هوشمند، امکان کاشت همزمان سه گونه مختلف به طور همزمان در یک گلدان است.

فروش این گیاه از مارچ (اسفند) سال گذشته آغاز شد، اما در این مدت فقط در اختیار فروشگاه های خاصی قرار گرفت؛ ولی در حال حاضر این محصول هم به صورت کلی فروشی و هم برای مصرف خانگی قابل عرضه است و قیمت آن 99 دلار و 95 سنت است. این قیمت فقط یک بار پرداخته می شود و شارژ مجدد کارتریج فقط 19 دلار هزینه دربر دارد.


کد خبر 28365

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =