رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: حجم کم کاشت سیب زمینی در سال جاری باعث بالا رفتن قیمت این محصولات شده است.

حسین مهاجران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره دلایل گرانی سیب‌زمینی تاکید کرد:‌ سیب زمینی نو در میدان کیلویی 2600 تومان و کهنه 2200 تومان به فروش می‌رسد و با این شرایط باید خرابی و وزن کارتن را نیز در نظر گرفت.
وی یادآور شد: در 30 سال گذشته حجم تولید سیب زمینی بسیار بالا بود و از این رو با قیمت کم به فروش می‌رسید. این در حالی است که سیب‌زمینی کاران برای جلوگیری از ضرر و زیان در سال جاری توت فرنگی کاشته‌اند.
رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی افزود: با کاشت کم سیب زمینی در سال جاری قیمت آن افزایش یافته است. البته پیش بینی می‌شود عرضه سیب زمینی گرگان که در آخر اردیبهشت ماه برداشت خواهد شد باعث کاهش قیمت سیب زمینی در میدان خواهد شد.
به گفته وی ورود سیب زمینی گرگان و اصفهان کاهش قیمت آن را به دنبال خواهد داشت.
مهاجران همچنین در رابطه با گرانی موز اظهار کرد: درختان موز آفریقا آسیب دیده و دیگر موز آفریقایی توزیع نمی‌شود و در حال حاضر موز آمریکای مرکزی از سوی واردکنندگان خریداری می‌شود.
وی ادامه داد: موز آمریکای مرکزی با حجم بالا تولید نمی‌شود از این رو پاسخگوی نیاز مصرف‌کنندگان ایران نیست.
رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با اشاره به این‌که در مرز ترکیه در گذشته هر کارتن موز 12 دلار عرضه می‌شد، گفت: در چند هفته گذشته هر کارتن موز در مرز ترکیه بدون رنگ کاری 27 دلار فروخته شده است که قیمت منطقی آن در سطح عرضه باید کیلویی 6250 تومان باشد.

 

کد خبر 28520

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =