۰ نفر
۲۵ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۹
 ناسا با وجود از کار افتادن رایانه پشتیبان ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) از قطعی شدن پرتاب کپسول باری دراگون در روز دوشنبه خبر داد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کپسول باری دراگون شرکت اسپیس‌ایکس در سومین مأموریت رسمی انتقال تجهیزات به ایستگاه فضایی، روز دوشنبه 14 آوریل ساعت 58: 20 به وقت گرینویچ (01:28 سه‌شنبه به وقت تهران) به فضا پرتاب شده و دو روز بعد به ISS خواهد رسید.

بر اساس اعلام ناسا، این پرتاب باوجود از کار افتادن رایانه پشتیبان خارج از ایستگاه فضایی انجام خواهد شد؛ رفع این نقص نیازمند انجام پیاده‌روی فضایی است که برای روز 22 آوریل (دوم اردیبهشت) برنامه‌ریزی شده است.

کپسول باری دراگون حامل بیش از دو تن محموله از جمله لباس‌های فضانوردی جدید، تجهیزات مورد نیاز برای تعمیر لباس‌های قدیمی، یک جفت پای رباتیک برای ربات شبه‌انسانی فضانورد ناسا و یک مزرعه گیاهی کوچک برای پرورش گیاه است.

ربات شبه‌انسانی Robonaut2 که از سال 2011 در ایستگاه فضایی حضور دارد، با رسیدن پاهای فضایی قادر به حرکت و انجام فعالیت در داخل و خارج از ایستگاه خواهد بود.

ناسا بدنبال کشت گیاهان مختلف از جمله کاهو در فضا با استفاده از مزرعه گیاهی است و قصد دارد با کمک نسخه اولیه این مزرعه، نحوه پرورش کاهو در مدار زمین را مورد بررسی قرار دهد.

هدف از انجام آزمایش Veg-01 با نام مستعار Veggie، بررسی نحوه کشت و پرورش گیاهان در فضا و تأیید سلامت این مواد برای استفاده فضانوردان است.

مزرعه کوچک Veggie یکی از محموله‌هایی است که توسط کپسول باری دراگون راهی ایستگاه فضایی خواهد شد؛ درصورتیکه گیاهان در فضا بخوبی رشد کرده و سلامت آنها توسط محققان تأیید شود، در آینده نزدیک کاهوی تازه به منوی غذای فضانوردان افزوده خواهد شد.نسخه اولیه از مزرعه گیاهی Veggie ناسا

کاهو قرمز 28 روزه کشت داده شده روی زمین در مزرعه گیاهی Veggie
کد خبر 28530

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =