در آستانه اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، لبنیاتی‌های سنتی، قیمت انواع لبنیات را در بازار افزایش دادند،این در حالی است که دولت حتی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها بعد از اجرای این قانون نیز قول داده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در حالی در آستانه اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها فروشندگان لبنیات سنتی قیمت محصولات لبنی را افزایش دادند که دولت  در خصوص عدم افزایش قیمت‌ها حتی بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها هم قول داده است.

اخیرا محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد: دولت به دنبال افزایش قیمت‌ها نیست و طوری برنامه‌ریزی کرده است که بعد از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌هاهم افزایش قیمتی نخواهد داشت.

همچنین دولت اعلام کرده است که تورم را تا پایان امسال به 25 درصد می‌رساند.

*افزایش قیمت انواع لبنیات سنتی‌ها

روز گذشته فروشندگان لبنیات سنتی در یک اقدام خودجوش شیر دو لیتری را که پیش از آن 4500 تومان عرضه می‌کردند، به 5 هزار تومان افزایش دادند.

همچنین ماست بسته‌ای 6 کیلوگرمی از 11 هزار تومان به 13 هزار تومان،‌ماست 2.5 کیلویی از 6 هزار تومان به 7 هزار تومان و دوغ 2 لیتری از 2500 تومان به 3 هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرد.

از آن جایی که نظارتی بر ماست‌بندی‌ها و فروشندگان لبنیات سنتی وجود ندارد، افزایش قیمت آنها هم خودسرانه است.

سالهاست کارشناسان بهداشتی در خصوص عرضه محصولات لبنی غیر پاستوریزه و فله‌ای هشدار می‌دهند،اما هنوز هیچ سازمانی مسئولیت نظارت بر عرضه این گونه محصولات را قبول نمی‌کند،مکان‌های عرضه به دلیل سود سرشاری که دارد روز به روز زیادتر می‌‌شود قیمت تمام شده پایین تر و حاشیه سود بیشتری برای فروشنده دارد.

*نظارتی بر عرضه کنندگان لبنیات سنتی نیست

یک سال پیش با چراغ سبز مسئولان، عرضه کنندگان محصولات لبنی سنتی در کشور نیز افزایش یافته است. ماست‌بندی‌ها که پیش از این به ندرت در خیابان‌های شهر دیده می‌شد، اکنون به صورت قارچ‌وار رشد کرده و البته تقاضا برای اینگونه محصولات نیز بیشتر شده است.

تقاضای محصولات لبنی سنتی به دلیل قیمت مناسب‌تر نسبت به محصولات پاستوریزه و نیز کیفیتی است که مصرف‌کنندگان آن عنوان می‌کنند رو به افزایش است.

یک سال پیش سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد برای دامداری‌هایی که از نظر بیماری‌ها پاک هستند، مجوز عرضه شیر فله‌ای داده می‌شود.

اگرچه به گفته مسئولان این سازمان بعد از گذشت یک سال به دلیل سخت‌گیری‌ها مجوزی حتی برای یک دامداری نیز صادر نشده است، اما این اظهارات زمینه‌ای برای صلاحیت‌دادن به عرضه محصولات سنتی و فله‌ای شد.

به هرحال اکنون که به فاز دوم اجرایی هدفمندی یارانه‌ها نزدیک هستیم و نگرانی از افزایش قیمت‌ها در بازار وجود دارد، افزایش خودسرانه قیمت از سوی برخی پیش‌دستی و آتشی بر افزایش قیمت‌ها خواهد بود.

اگرچه طی سال‌های گذشته هیچ نظارتی به بازار بویژه به عرضه‌کنندگان محصولات لبنی سنتی به رغم هشدارهای بهداشتی از سوی کارشناسان توجهی نشده است، اما حداقل برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها مسئولان جلوی اینگونه افزایش‌های خودسرانه را بگیرند.

 

کد خبر 28590

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =