کشاورزی> معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: بیش از 95درصد ماهیانی که هم اکنون در سه استان گیلان، مازندران و گلستان صید می شود، حاصل تکثیر و رهاسازی مراکز بازسازی ذخایر این سازمان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسن صالحی در حاشیه نشست امضای تفاهمنامه حمایت از طرح های تولید ماهیان خاویاری در استان های گیلان، گلستان و مازندران در رشت، اظهار کرد: با وزارت نیرو و سازمان محیط زیست و سایر سازمان های دست اندرکار برای احیای رودخانه های ورودی دریای خزر قراردادی منعقد شده تا بسترسازی لازم برای مهاجرت ماهیان به این رودخانه ها فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که شرایط مهاجرت ماهیان به رودخانه ها فراهم نشود و ماهی نتواند برای تکثیر طبیعی مهاجرت کند، این بار بر دوش مراکز بازسازی ذخایر شیلات خوهد بود.

صالحی یادآور شد: در شرایط فعلی، بیش از 95 درصد ماهیانی که صیادان سه استان گیلان، مازندران و گلستان صید می کنند، حاصل تکثیر و رهاسازی مراکز بازسازی ذخایر سازمان شیلات ایران است.

وی درخصوص امضای تفاهم نامه حمایت از تولید ماهیان خاویاری در سه استان شمالی کشور نیز گفت: براساس این تفاهم نامه، مسئولان استان های گیلان، مازندران و گلستان و مجموعه سازمان های وابسته به بنیاد مستضعفان، به توسعه ماهیان خاویاری اهتمام داشته و مقرر شده در سه سال آینده، در این استان های 100 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری ایجاد شود که هر مزرعه بتواند تا 20 تن گوشت و 500 کیلوگرم خاویار را تولید کند.

صالحی ادامه داد: زنجیره پشتیبانی از این صنعت را شرکت وابسته به بنیاد مستضعفان در استان گیلان ایجاد خواهد کرد که بتواند بچه ماهی، غذا و سایر نیازمندی های مزارع را تامین کند و بانک سینا نیز حمایت های مالی خواهد داشت تا با کمک های سهمی و اعتباری استانداران سه استان، این طرح دنبال شود و همچنین بحث مربوط به فرآوری و صادرات خاویار نیز توسط بنیاد مستضعفان مدیریت خواهد شد که گام بزرگی برای آینده کشور است.
رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه تمامی اقدامات برای پرورش ماهیان خاویاری در جهت احیای ذخایر طبیعی دریای خزر خواهد بود، گفت: عمده تولیدات ماهیان خاویاری در آینده، در قفس های پرورشی مستقر در دریا خواهد بود و این مزارع در سواحل ایجاد شده و از آب دریای خزر نیز استفاده خواهد شد.

صالحی افزود: موافقت نامه پنج جانبه حفاظت و مدیریت منابع زنده دریای خزر، بین پنج کشور حاشیه این دریا تعیین شده و در سال جاری در قزاقستان، نشست مسئولان شیلات این کشورها برگزار می شود که یکی از اهداف ماده 10 این تواهمنامه، احیای ذخایر ماهیان خاویاری است.

در مراسمی که عصر سه شنبه در استانداری گیلان با حضور محمد سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان و صالحی رئیس سازمان شیلات ایران برگزار شد، تفاهم نامه همکاری بین بنیاد علوی، شرکت مادر تخصصی کشاورزی و دامپروری بنیاد، بانک سینا، سازمان شیلات ایران، استانداران گیلان، مازندران و گلستان با هدف توسعه پرورش ماهیان خاویاری در کشور به امضا رسید.

کد خبر 2bfdc29209404147942a37eed1d1f372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =