کشاورزی> مجری طرح زیتون وزارت جهادکشاورزی گفت: بر اساس گزارش های گمرک ایران و مشاهدات در بازار، عمده روغن های زیتون وارداتی به کشور کم کیفیت و روغن پومیس یا روغن تفاله زیتون است.

محمد رمضانی ملک رودی افزود: عمده روغن زیتون مصرفی در کشور، مانند روغن نباتی، وارداتی است و از کیفیت کمی برخوردار است.

وی تصریح کرد: روغن تفاله زیتون در کشورهای اروپایی و در همسایگی ایران در ترکیه، به قیمتی نازلی معادل حدود 10 هزار تا 15 هزار ریال به کشور وارد می شود و در عمده فروشگاه های کشور به نام روغن پومیس که همان روغن تفاله زیتون است به فروش می رسد.

وی ادامه داد: معتقدیم بخشی از روغن زیتون وارداتی به کشور نیز با روغن های دیگر مخلوط و با نام جدید وارد بازار می شود که نه تنها در ارتقای سلامت شهروندان تاثیری ندارند، بلکه مُضر است.

رمضانی خاطرنشان کرد: حدود پنج هزار تن روغن زیتون سالانه به کشور وارد می شود و وزارت جهاد کشاورزی معتقد است به جای روغن تفاله، باید روغن درجه یک به کشور وارد شود.

وی میزان باغ های زیر کشت زیتون در کشور را حدود 100 هزار هکتار عنوان و اضافه کرد: 60 درصد از این باغ ها بارور هستند و متوسط عملکرد باغ های بارور در هر هکتار حدود 2 هزار و 200 کیلوگرم زیتون است.

مجری طرح زیتون وزارت جهادکشاورزی تاکید کرد: با توجه به شرایط خشکسالی حاکم بر کشور، زیتون به عنوان محصول کم نیاز به آب، می تواند جایگزین مناسب و از نظر اقتصادی به صرفه، برای سبزی و صیفی باشد.

هر هکتار باغ زیتون نیاز به سه هزار و 500 مترمکعب آب دارد و از نظر باروری و صرفه اقتصادی، نسبت به مصرف آب، عملکرد مطلوبی دارد.

سمنان از استانهای مستعد پرورش زیتون در کشور است که حدود چهار هزار و 500 هکتار باغ زیتون دارد که از این میزان سه هزار هکتار باغ های بارور و باقی آن باغ های جوان است.

منبع:ایرنا
کد خبر 323ed049c98e4f969e87fe1137fc680f

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • فريدون ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۸
    2 0
    سلام ، واقعا جالب است وزارت جهاد كشاورزى ، اعلام ميكند كه اكثر روغنهاى زيتون وارداتى روغن حاصله از تفاله زيتون. است و براى انسان ضرر دارد!!!!! خوب !!! تعجب اور نيست كى مجوز واردات اين روغنها را داده ؟؟؟؟ پيشنهاد ايشان چيست ؟؟؟ با وارت بهداشت هماهنگ كرده اند؟ قرار است جمع اورى و معدوم شود؟؟؟ به نظر ميرسد كه ايشان براى عقب نيفتادن از وزارت بهداشت حرفى زده اند براى روز مبادا ! كه اگر احتمالا اتفاقى افتاد ،( كه نخواهد افتاد ) بگويتد من گفته بودم !!!!!! واقعا بيچاره ما مردم كه هر روز با اظهار نظر اينچنينى و بدون ارائه راه حل اعتمادمان به عملكرد مسئولين بهداشت و كشاورزى كمتر ميشود