حسن فروزان‌فرد، رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد در اتاق بازرگانی تهران در برنامه اکوگپ به بررسی دلایل و ریشه‌های بروز فساد اقتصادی، تجربه‌های جهانی در ریشه‌کن کردن فساد و همچنین راهکارها و شیوه‌های مقابله با آنها در فضای اقتصادی  پرداخت.

او  با تاکید بر اینکه در فضای شفاف زمینه‌ توسعه فساد فراهم نیست می‌گوید: شفافیت بستری است که زمینه دسترسی به اطلاعات را به گونه‌ای شایسته و بدون زحمت برای همه کسانی که نیازمند دسترسی به اطلاعات هستند، فراهم می‌کند.

فروزان‌فرد معتقد است اگر گروه‌های مختلف که در فضای کسب‌وکار هستند به اطلاعات صحیح دسترسی داشته باشند به اندازه خود می‌توانند در جلوگیری از ایجاد فساد نقش‌آفرین باشند و دستگاه‌های نظارتی حرفه‌ای و قوه قضاییه و رفتارهای آنها برای مقابله با اندک افرادی که در این فضای مساعد باز هم خطا می‌کنند کافی است.

رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد در اتاق بازرگانی تهران تاکید دارد وقتی موقعیت‌های فساد بیش از اندازه تولید می‌شوند فساد هم بیشتر بازتولید خواهد شد.  

به گفته او قانون مهم‌ترین پیش‌نیاز تضمین شفافیت است. اینگونه که در قانون باید المان‌های شفافیت و همچنین وظایف دستگاه‌های مختلف برای بیان واقعیت‌ها و در اختیار گذاشتن اطلاعات تعریف شده باشد.
کد خبر 3ac282cd074e4db5b338136225aa6bb9

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =