کشاورزی> درحالی هزینه تولید یک لیتر آب زیر زمینی ۳۰۰ میلیون تومان و قیمت فروش آب هم لیتری ۱۰۰۰ تومان است، تولید یک هندوانه ۱۰ کیلویی در ایران بین ۲.۵ میلیون تا ۷۵۰ میلیارد تومان آب می خورد.


حمیدرضا تشیعی معاون نظارت بر بهره برداری آبفای کشور پیشتر گفته بود: هزینه تولید هر لیتر آب در ثانیه 300 میلیون تومان و هزینه تامین، انتقال، تصفیه و توزیع آن نیز 900 میلیون تومان است.

همچنین رحیم میدانی معاون وزیر نیرو پیش از این گفته بود: بر اساس محاسبه صورت گرفته برای تامین یک لیتر در ثانیه آب زیرزمینی به ده میلیارد ریال سرمایه‌گذاری نیاز است.

همچنین طبق محاسبات انجام شده و اعلام کارشناسان و مسئولان، برای تولید هر کیلو هندوانه حداقل 250 لیتر آب مصرف می شود که بر این اساس، یک هندوانه 10 کیلویی اگر چنانچه بخواهد از آب زیرزمینی استفاده کند، 2500 لیتر آب مصرف می کند.

بنابراین محاسبات، اگر حداقل هزینه 300 میلیون تومانی را برای تولید یک لیتر آب در نظر بگیریم، تولید یک هندوانه 10 کیلویی با آب زیرزمینی حداقل 750 میلیارد تومان خسارت به دنبال دارد.

از سوی دیگر، در کشور ما آب لیتری 1000 تومان قیمت دارد که بر این اساس هم تولید یک هندوانه 10 کیلویی با حداقل 2500 لیتر آب مصرفی 2.5 میلیون تومان آب می خورد.

با این توصیفات به نظر می رسد، تولید و صادرات هندوانه با قیمت کیلویی زیر 1000 تومان اصلاً به صرفه نباشد.

مخالفت 2 وزیر با تولید هندوانه

وزرای جهاد کشاورزی و نیرو با تولید و صادرات هندوانه به دلیلی محدودیت منابع آبی کشور و مصرف آب بالای این محصول مخالفت کردند.

 وزیر جهاد کشاورزی گفت: با کشت هندوانه، تولید و صادرات آن به علت محدودیت منابع آبی کشور مخالفم.

محمود حجتی افزود: البته اگر این محصول با شیوه های پیشرفته آبیاری کشت شود مقرون به صرفه است کما اینکه هم اکنون در برخی مزارع جنوب کشور از جمله جنوب فارس با این روش هندوانه کاشته می شود.

وی گفت: باید با کنترل و مدیریت عرضه و تقاضا در زمینه کاشت محصولات ،  به گونه ای برنامه ریزی شود که محصولات پر آب بیش از اندازه تولید نشوند و به نوعی با این محدودیت شدید آبی ، صادرات آب نداشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: ترجیح می دهیم محصولاتی در کشور تولید شوند که دارای مزایای نسبی ، ارزش افزوده و کمترین نیاز به آب باشند.

به گفته کارشناسان برای تولید هر کیلوگرم هندوانه بیش از 500 لیتر آب مصرف می شود.

همچنین وزیر نیرو گفت: واردات محصولات کشاورزی که تولید آن آب فراوانی می خواهد، بر تولید و صادرات آن مقرون به صرفه تر است.

حمید چیت چیان درحاشیه بهره برداری از شیوه جدید کشت ذرت علوفه ای که به همراه وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان پیشوا سفر کرده بود گفت : در محاسبات اقتصادی مربوط به صادرات محصولات کشاورزی باید به مقوله به صرفه بودن آن حتما توجه کنیم زیرا با خروج این محصولات از کشور در واقع آب صادر می شود.

وی بابیان اینکه در دنیای امروز از اصطلاح آب مجازی برای اشاره به میزان آب موردنیاز درتولید انواع محصولات نهایی صنعتی ، زراعی و پتروشیمی استفاده می شود گفت : با وارد کردن برخی محصولات پر آب در واقع میزان زیادی آب وارد کشور می شود در اصل آب وارد نمی شود اما خود آن محصول در برگیرنده آب مجازی است که وارد می شود.

وزیر نیرو با تاکید بر بررسی دقیق و محاسبات علمی و کارشناسی شده در زمینه تولید و صادرات برخی محصولات کشاورزی افزود : حقیقتا صادرات هندوانه به علت اینکه برای تولیدش باید میزان زیادی آب مصرف شود عاقلانه و منطقی نیست.

چیت چیان گفت : در زمینه تولید و صادرات باید بر روی آن دسته از محصولات کشاورزی تمرکز کنیم که به آب کمی نیاز دارد.


منبع:تسنیم
کد خبر 4594ded3769b4bc09b5a1d2d9f9ec6bc

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • یاشار بوم راشین ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
  0 0
  گمان کنم در بیان اعداد و ارقام مندرج در این مطلب اشتباهات فاحشی صورت گرفته باشد زیرا جدا از رقم هزینه تولید هر لیتر آب در ثانیه که 300 میلیون تومان عنوان شده و باید مشخص شود چگونه محاسبه شده,قیمت حال حاضر آب لیتری 1000 تومان عنوان شده که درست آن متر مکعبی 1000 تومان است!؟(البته رقم واقعی کمتر و حدود 700-800 تومان است) با این وصف قیمت آب مصرفی برای تولید هندوانه به جای 2.5 میلیون تومان بیش از 2500 تومان نخواهد بود! برای روشن شدن اینکه این اشتباه صورت گرفته کافی است اشاره کنیم که مصرف آب روزانه هر فرد 150 لیتر است.با این حساب یک خانواده 4 نفره در روز 600 لیتر و در ماه 18000 لیتر آب مصرف می کند که با فرض قیمت 1000 تومان برای هر لیتر آب,آب بهای ماهانه و سالانه هر خانوار 4 نفره چیزی حدود 18 میلیون و 216 میلیون تومان خواهد بود!
 • عزیزی ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۵
  0 0
  با سلام و خسته نباشید، لطفا با اعداد و محاسبات غلط انداز به کشاورزی و کشاورزان کشور خیانت نکنید. ملکیت 1 لیتر در ثانیه آب برای استفاده در طول تاریخ 300 مکیلیون تومان است آن هم در گرانترین جای کشور مانند رفسنجان و کرمان که آب خیلی محدود شده و با آن پسته تولید میکنند. آیا می دانید با این آب چند هزار و حتی میلیون تن هندوانه میتوان تولید کرد؟ فقط در یک فصل زراعی هندوانه (حدود 4 ماه) بیش از 40 تن. حالا حساب کنید در هر سال حداقل 120 تن، در 10 سال 1200 تن و . . . شمار را به خدا با اینگونه محاسبات و اطلاع رسانی ها کشاورزی و کشاورزان مملکت را تخریب نکنید. بهتر است در اینگونه موارد از کارشناسان با سواد استفاده کنید.