مواد غذایی> رییس انجمن ملی خرمای کشور با بیان اینکه سازمان تعاون روستایی خرید تضمینی برای خرما ندارد، گفت: بعید می‌دانم خرمایی توسط سازمان تعاون روستایی در چند سال اخیر معدوم شده باشد.


محسن رشید فرخی رئیس انجمن ملی خرمای کشور در مورد دفن و معدوم کردن خرما توسط سازمان تعاون روستایی، گفت: اطلاعی از معدوم سازی خرما توسط سازمان تعاون روستایی ندارم، ضمن اینکه در چند سال گذشته شرکت تعاون روستایی خرید تضمینی خرما نداشته است، بنابراین بعید می‌دانم چنین اتفاقی افتاده باشد.

وی افزود: در 3 سال گذشته سال‌های خوبی را در صنعت خرما داشته‌ایم به طوریکه می‌توانیم تعادل در قیمت داخلی و صادرات ایجاد کرد.

رشید فرخی بیان داشت: در حال حاضر 15 درصد خرما صادر و 85 درصد آن به مصرف داخلی می‌رسد.

رییس انجمن ملی خرمای کشور تصریح کرد: علی‌رغم تلاطمات ارزی در سال‌های گذشته، صادرات کاهش نداشته و در سال‌های اخیر بین یک تا یک و نیم درصد افزایش صادرات داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه در ایران سالانه حدود یک میلیون تن خرما  تولید می‌شود،؛ بیان داشت: ایران دومین تولید کننده خرمای دنیا بعد از مصر است و حدود 150 هزار تن از خرمای تولیدی در کشور صادر می‌شود.

رشید فرخی با بیان اینکه 6 استان کشور جزو استان‌های خرما خیز به شمار می‌رود، تصریح کرد: هر ساله بخشی از خرمای تولیدی در انبارها می‌ماند که تا حدود 10 درصد کاملا طبیعی است.

رئیس انجمن ملی خرمای کشور اظهار داشت: حدود 7 درصد از خرمای سال 93 در انبارها مانده است و این امر کاملا طبیعی است.

رشید فرخی تصریح کرد: در گذشته خرمای درجه 2 و 3 تبدیل به ضایعات می‌شد اما در سال‌های اخیر صنایع تبدیلی خوب عمل کرده‌اند و خرماهای با کیفیت پایین‌تر تبدیل و فرآوری می‌شود.

رئیس انجمن ملی خرمای کشور تصریح کرد: با کمک صنایع تبدیلی هسته خرما تبدیل به خوراک دام می‌شود.

وی افزود: دخالت هر ارگانی اعم از دولتی یا نیمه خصوصی در امر خرید تضمینی مطمئنا به ضرر تولید آن محصول و ضرر به تولید‌کننده، مصرف‌کننده و صادر کننده خواهد بود.

رشید فرخی تصریح کرد: رکودی در بازار خرما وجود ندارد.

رئیس انجمن ملی خرمای کشور اظهار داشت: یک سوم تولید خرمای کشور در کرمان انجام می‌شود و با توجه به تولید خرمای مضافتی در این استان حدود 18 تا 20 درصد از خرمای این استان صادر می‌شود.

وی بیان داشت: بیشترین میزان تولید خرمای کشور در کرمان و خوزستان است ضمن اینکه علاوه بر مناسب بودن خرمای خوزستان برای صادرات، خرمای این استان در صنایع تبدیلی کاربرد خوبی دارد.

رشید فرخی تصریح کرد: صادرات خرما حدود 250 تا 300 میلیون دلار برای کشور ارز آوری دارد.

منبع:فارس
کد خبر 45dd23a954c041cc8fb01702a11291ed

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =