کشاورزی> در حالی که آمارهای گمرک نشان می‌دهد که ایران در شش ماه گذشته حدود 111 تن هندوانه را از امارات به کشور وارد کرده است مسوولان گمرک اعلام کردند محموله‌های هندوانه برگشتی بوده‌اند نه وارداتی.

در حالی که واردات 111 تن هندوانه از امارات به ارزش حدود 72 میلیون تومان به تیتر اخبار رسانه‌ها تبدیل شده بود، گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که محموله هندوانه وارد شده به کشور هندوانه ایرانی صادر شده به امارات بوده که از سوی این کشور برگشت خورده است.

بنابراین توضیحات این محموله از طریق یکی از شرکت‌های تعاونی مرزنشین از بندر لنگه به کشور بازگشته است.

اما از آنجایی که گمرک آمار محموله‌های برگشتی را نیز در فهرست واردات خود محاسبه می‌کند به اشتباه این خبر در برخی رسانه‌ها به عنوان واردات هندوانه منتشر شده است.

البته پیش از این نیز اماراتی‌ها با بهانه‌جویی‌های مختلف هندوانه ایرانی را برگشت داده بودند که ابتدا علت آن آلوده بودن و بی‌کیفیت بودن هندوانه ایرانی مطرح کرده بودند و پس از پیگیری مسوولان سازمان حفظ نباتات مشخص شد که این اتفاق به دلیل برخی مسائل سیاسی افتاده بود وهیچ ارتباطی به آلوده بودن هندوانه ایرانی نداشت.

این در حالی است که طی هفته‌های گذشته عراق نیز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مشتریان هندوانه ایرانی واردات این محصول از ایران را به دلیل آغاز شدن فصل برداشت هندوانه خود قطع کرده که مورد اعتراض مسوولان وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزان قرار گرفته است.


کد خبر 4ab07a79e328427fbfa68ccaf44e2454

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =