ثبت بیش از یک هزار درخواست فعالیت در بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری

امسال یک هزار و ۵۱۱ درخواست برای فعالیت‌های تولیدی و خدماتی در بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری ثبت شده که ۴۸ درصد از این میزان مجوز دریافت کرده اند.


 بهرای معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: از ابتدای امسال تا کنون، ۷۴۰ فقره مجوز فعالیت تولیدی و خدماتی در بخش کشاورزی استان صادر شده است.

همچنین صدور مجوز برای ۶۷۱ فقره درخواست معادل ۴۵ درصد درخواست‌ها نیز در دست اقدام است.

امسال مجوزهای صادر شده در حوزه تولیدات دامی، طیور و شیلات، تولیدات گیاهی (گلخانه و قارچ)، گیاه پزشکی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، احداث باغ دیم در اراضی شیبدار، مراکز جمع آوری شیر، پروانه مرتعداری، حفظ کاربری اراضی، حد مجاز آلاینده‌ها بود.

صدور مجوز واحدهای تولیدی، همانند دروازه ورود سرمایه‌های مردمی به بخش کشاورزی است.

بهبود فضای کسب و کار، حذف استعلامات غیرضروری، رفع انحصار تهیه طرح‌های توجیهی، روان‌سازی و کاهش زمان بری فرآیند صدور مجوز باعث تسهیل و تسریع ورود جریان سرمایه‌های مردمی به بخش کشاورزی به عنوان بزرگترین بخش اقتصادی کشور به شمار می‌رود.

سامانه سماک (سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی) به منظور توسعه دولت الکترونیک و راهبرد فناوری اطلاعات وزارت جهاد کشاورزی فعالی است و در این سامانه بیش از ۱۸۰ نوع مجوزهای الکترونیکی کسب و کار در حوزه‌های کشاورزی صادر می‌شود.

افزایش رضایت، حذف بروکراسی، تسریع و تسهیل در امور ارباب رجوع، دسترسی به آمار و اطلاعات مجوزها و پروانه‌های صادر شده و در حال صدور به منظور تحلیل و گزارش‌گیری و نظارت بر فعالیت‌های صدور مجوزها در همه سطح‌های اجرایی و کارشناسی از مزایای این سامانه است.

در راستای اجرای اصل ۴۴ هم اکنون واگذاری صدور مجوزات دام و طیور، صدور پروانه‌های گلخانه و پرورش قارچ، صدور مجوزات شیلات، به امور تشریفات و صدور پروانه‌ها و مجوزها به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی واگذار شده است.

چهارمحال و بختیاری دارای ۶۷ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی است و سالانه ۱.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان برداشت می‌شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 52194

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =