تولید ۲۱ میلیون تنی غلات ایران در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲

بر اساس گزارش فائو ، میزان تولید غلات شامل گندم، جو، برنج سفید و ذرت دانه‌ای ایران، در سال زراعی در سال زراعی «۱۴۰۲-۱۴۰۱» به ۲۱ میلیون تن افزایش یافته است.

 میزان تولید غلات شامل گندم جو برنج سفید و ذرت دانه‌ای در سال زراعی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ حدود ۱۵٫۷ میلیون تن بود و در سال زراعی ۱۰۲-۱٤۰۱ به ۲۱ میلیون تن افزایش یافت.

‌سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد، فائو در گزارشی از وضعیت تولیدات کشاورزی ایران اعلام کرد: ایران سیزدهمین تولیدکننده بزرگ گندم دنیا، سیزدهمین تولیدکننده بزرگ برنج و یازدهمین تولیدکننده بزرگ گوشت در آسیا و بزرگترین صادرکننده محصولات لبنی در این قاره بوده است.

پیش بینی شده تولید غلات ایران در سال ۲۰۲۳ میلادی به ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن برسد گندم برنج و جو سه غله مهم تولیدی ایران در این سال خواهند بود بر اساس این گزارش انتظار می‌رود ۱۳ میلیون تن گندم در ایران طی سال زراعی جاری تولید شود که نسبت به تولید ۱۳ میلیون تنی سال قبل افزایش یا کاهشی نخواهد داشت با این وجود ایران در سال گذشته سیزدهمین تولیدکننده بزرگ گندم دنیا شناخته شد.

آمارهای فائو نشان می‌دهد ایران سیزدهمین تولید کننده بزرگ برنج در آسیا طی سال ۲۰۲۲ بوده این گزارش پیش بینی کرده تولید شیر و لبنیات در ایران طی سال جاری به ۷ میلیون و ۸۲۰ هزار تن برسد بر اساس آمار فائو، ایران صادرکننده خالص شیر و لبنیات در سال ۲۰۲۲ بوده ایران در این سال ۸۶ هزار تن شیر و لبنیات وارد کرده و در مقابل ۱ میلیون و ۵۸۳ هزارتن شیر و لبنیات صادر کرده است در واقع ۱۳ درصد شیر و لبنیات تولیدی ایران در این سال به کشورهای دیگر صادر شده است./مهر

کد خبر 54080

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =