طرح جایگزینی الگوی کشت به‌جای تغییر کاربری اراضی مازندران تدوین می‌شود

در شورای گفت‌وگوی استان مازندران با اشاره به مشکلات ناشی از تغییر کاربری اراضی و عدم سرمایه‌گذاری در آنها تصمیماتی گرفته شد که این مشکل با اجرای قوانین فعلی حل و فصل شود.

استاندار مازندران و رئیس شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مازندران نظر به مباحث کارشناسی در حوزه تغییر الگوی تولید و همچنین برداشت خاک، خواستار تدوین طرح توجیهی در این دو زمینه شد و در خصوص طرح جامع برداشت خاک نیز به فعالان معدنی و ادارات دولتی مربوطه مهلت یک‌ماهه داد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ساری، با ارائه گزارشی از عملکرد شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مازندران در ۱۴۰۲ پرداخت و گفت: در سال گذشته ۱۰ جلسه شورای اصلی و ۲۶ کمیته تخصصی برگزار شد. تعداد مصوبات استانی ۳۶ مورد بود. ۲۷ مصوبه استانی اجرایی شده است، ۹ مصوبه استانی و ۱۵ مصوبه ملی در دست پیگیری است.

علی تقی پور در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مازندران با اشاره به بند الف ماده ۱۱ شورای گفت‌وگو ملی در خصوص کسب‌وکارها خواستار توجه بیشتر به این مهم شد و اعلام کرد که برخی از دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها فضای کسب‌وکار را مختل کرده و به هم می‌ریزند و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ظرفیت خوبی است که این قوانین تلطیف شود.

تقی پور از اینکه استانداری مازندران بر برگزاری منظم جلسات شورای گفت‌وگو تأکید داشته و استاندار جدید نیز دومین روز کاری خود را به حضور در جمع بخش خصوصی اختصاص داده، قدردانی کرد.

رئیس اتاق مازندران با اشاره به دستور نخست جلسه مبنی بر «بررسی قلمرو اجرای فعالیت‌های کشاورزی در تبصره ۴ ماده الحاقی به ماده ۱ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها» اعلام کرد که این یکی از چالش‌های سرمایه‌گذاری است و باید قانون و دستورالعملی بر آن مترتب باشد که فرصت سرمایه‌گذاری در استان از دست نرود.

تغییر الگوی تولید؛ جایگزین تغییر کاربری اراضی

در ادامه این نشست تغییر کاربری اراضی در دستور کار قرار گرفت. استاندار مازندران در این مورد بنا به جمع‌بندی بحث و بر اساس پیشنهادات دبیرخانه شورا، اجرای تبصره ۴ قانون کاربری اراضی را توصیه کرد.

در تبصره ۴ قانون کاربری اراضی آمده است: «احداث گلخانه‌ها، ‌ دامداری‌ها، مرغداری‌ها، پرورش ماهی و سایر تولیدات کشاورزی و کارگاه‌های صنایع تکمیلی و غذایی در روستاها بهینه کردن تولیدات بخش کشاورزی بوده و تغییر کاربری محسوب نمی‌شود. موارد مذکور از شمول این ماده مستثنا بوده و با رعایت ضوابط زیست‌محیطی با موافقت سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها بلامانع است.»

یوسف نوری ادامه داد: اگر کسی سال‌هاست که زمینی را تصاحب کرده و اقدامی انجام نداده باید از ابعاد مختلف بررسی شود، بااین‌حال باید طرح توجیهی در زمینه این قبیل اراضی متصرفی بلااستفاده که در کار تولید و سرمایه‌گذاری اختلال ایجاد کرده‌اند از سوی جهاد و قوه قضائیه داشته باشیم و در این طرح عنوان شود چون فرد مذکور پس از مدت‌زمان مثلاً دو سال اقدامی صورت نداده زمین به سرمایه‌گذار واقعی واگذار شود.

همچنین حجت‌الاسلام سید مرتضی موسوی، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری مازندران عنوان کرده است که برای تبدیل اراضی کشاورزی به گلخانه یا فعالیت شیلاتی و ... اصلاً قوه قضائیه دنبال شما (کسانی که سرمایه‌گذاری کرده‌اند) نمی‌آید به این دلیل که در راستای کشاورزی بوده است.

علی بابایی کارنامی، نماینده مردم ساری و میاندورود نیز عنوان کرده است که دستگاه اجرایی سریعاً باید نسبت به ابطال جواز تأسیس اقدام و زمین را آزاد کند تا تولیدکننده واقعی بیایید. چون این مسئله غیر از رانت چیز دیگری نیست؛ چون شخص عملاً آنجا را تصرف کرده و اقدامی نمی‌کند اما تولیدکننده و سرمایه‌گذار واقعی باید آنجا هزینه و تاوان بدهد.

استقبال چین از مرکبات مازندران

در ادامه، محمدمهدی برومندی، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مازندران خط اول امنیت غذایی کشور است، گفت که باید برای توسعه شتابان این استان از همه ظرفیت‌ها به احسن وجه استفاده کنیم.

وی با اشاره به بازدیدهایی که از سطح استان داشته است، گفت: مازندران مخصوصاً بخش غربی آن یکی از قطب‌های گل و گیاه کشور است؛ با اتحادیه‌های آنها نشست داشتیم و برخلاف اینکه رتبه خوبی را داریم اما وقتی با دیگر استان‌های کشور مانند شیراز و اصفهان مقایسه می‌کنم می‌بینیم خیلی کار داریم؛ لذا به‌زودی باید خلأها را رفع و پایانه‌های گل و گیاه را که به تولید ثروت و به توسعه گردشگری استان کمک می‌کند را راه بیندازیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: مازندران قطب تولید مرکبات کشور است و ۲.۵ میلیون تن پرتقال تولید می‌کند، باید علاوه بر تأمین داخل، بازار را به بخش‌های شمالی باز کنیم؛ باید مسیرهای صادرات را تسهیل و تسریع کنیم و درعین‌حال باید صنایع تبدیلی تکمیلی به راه بیفتد که خلأ اساسی در استان است.

برومندی گفت: استقبال زیادی از مرکبات مازندران در چین شده است و باید پیگیر باغداری و کشاورزی قراردادی در تناژ بالا باشیم چون بازار خوبی در چین داریم.

وی اشاره‌ای هم به ظرفیت مازندران در توسعه گیاهان دارویی داشت و در این زمینه پرورش گل محمدی به‌صورت دیم در دوانگه ساری را مثال زد که جای سرمایه‌گذاری بیشتری دارد چه اینکه ارزآوری و سود زیادی در این گیاه نهفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان سخنان خود، این امید و قول را داد که در کنار بخش خصوصی و دولتی استان مازندران برای حل مشکلات کشاورزی قرار دارد و استان هم باید پیگیری مصوبات را داشته باشد و تمام توان خود را در اجرای درست و به‌موقع طرح‌ها به کار بگیرد.

کد خبر 54984

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =