کشاورزی> رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه مرزبانی در زمینه مقابله با قاچاق میوه همکاری کمی با ما دارد، گفت: حدود ۱۵ تا ۲۰ آفت قرنطینه ای از طریق واردات، وارد کشور شده است.

محمدعلی باغستانی میبدی در نشستی خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شده بود، در پاسخ به این پرسش مهر که تاکنون چند آفت قرنطینه ای از طریق واردات میوه وارد کشور شده است، اظهارداشت: تاکنون حدود ۱۵ تا ۲۰ آفت قرنطینه ای خیلی مهم از این طریق وارد کشور شده است.

وی یکی از این آفات خانمان سوز را جاروئک جادوگر عنوان کرد که خسارت زیادی را به باغات لیموترش کشور وارد کرده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: در برابر آفت جاروئک تنها ابزاری که ما در دست داریم، این است که رقم تولید را تغییر دهیم و بجز این کار دیگری از دست ما بر نمی آید.

باغستانی همچنین با بیان اینکه محموله قاچاق محموله ای است که شناسنامه نداشته باشد، افزود: طبق قانون حفظ نباتات چنین محموله هایی باید در مدت یک هفته تعیین تکلیف شود. ضمن اینکه قانون درباره سرنوشت این محموله ها می گوید آنها یا باید مرجوع شوند یا اینکه امحاء گردد و هیچ راه سومی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه مرجوع کردن میوه های قاچاق امکان پذیر نیست، چرا که نمی دانیم مبداء آنها کجا است، تصریح کرد: بنابراین تمامی این محموله ها باید در کشور امحاء شود.

به گفته این مقام مسئول: هفته گذشته حدود ۱۰۱ تن محموله کشاورزی در آذربایجان غربی که به صورت قاچاق وارد شده بود، معدوم گشت.

باغستانی محموله فوق را شامل ۷۱ تن گوجه فرهنگی، ۲۳ تن لیموترش و مقداری گردو، پرتغال، آناناس، سیب، گلابی، آلو، هلو، شلیل و ازگیل عنوان کرد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور افزود: همچنین ما هفته گذشته ۱۵ تن لیموترش قاچاق را در بندرعباس امحاء کردیم.

وی با بیان اینکه از مرزبانی جمهوری اسلامی ایران خواهشمند هستیم در این زمینه با ما همکاری کند، گفت: بر اساس برخی گزارشاتی که به ما می رسد، نشان می دهد علی رغم همکاری دستگاه های مربوطه، مرزداری همکاری خیلی کمی در این زمینه دارد.

وی ادامه داد ما از مرزداری می خواهیم وارداتی را که به صورت پیله وری و یا غیره که به صورت غیر رسمی وارد کشور می شود را اطلاع رسانی کند تا ما بتوانیم به این قضیه ورود کنیم.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه آفت مگس میوه زیتون طی سالیان اخیر خسارت زیادی به باغات کشور وارد کرده است، گفت: این آفت از سال ۸۲ وارد کشور شده و پیش از آن در ایران وجود نداشته است.

باغستانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه محموله ای که سال ۸۲ این آفت را وارد کشور کرد به صورت قاچاق آمده بود، اظهارداشت: به هر حال در آن ماجرا سازمان حفظ نباتات کشور توسط عده ای دور زده شد.

وی همچنین یکی از آفاتی که از طریق واردات وارد کشور شده است را کرم ساقه خوار برنج عنوان کرد که در دهه ۵۰ وارد ایران شد.

منبع:مهر
کد خبر 6d3e111b5cbc492d9fc10b2003ae26d2

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =