کشاورزی> رییس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، از برگزاری نخستین کنفرانس بین‌المللی آب مجازی در فروردین ماه سال آینده در تهران خبر داد. محمدحسین شریعتمدار با اعلام این خبر، گفت: سیاست تجارت آب ‏مجازي ظرف دو دهه اخير در جهان مطرح شده است که در صورت توافق و بکارگیری آن می‌تواند تقاضای آب و امنیت غذایی را در سطح کشورها و جهانی بهبود بخشد.

شریعتمدار که در نشست اخیر کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران با ارائه گزارشی از وضعیت محیط‌زیست و آلایندگی آن در کشور ابراز نگرانی کرده بود، هم‌اکنون در حال تلاش برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی آب مجازی است که توأمان مربوط به مبحث کلان محیط زیست و تجارت خارجی است. به گفته وی، تولید انبوه و اقتصادی‌تر کالاهای اساسی در مناطقی مستعد با تکیه بر ظرفیت آبی و استفاده از آب سبز (باران) از جمله خصوصیاتی است که تجارت آب مجازی با خود به همراه دارد.

شریعتمدار که ریاست کمیسیون آب، محیط‌زیست و اقتصاد سبز اتاق ایران را برعهده دارد، در گفت‌و‌گو با روابط عمومی اتاق تهران، افزود: این کنفرانس به دنبال آن است با معرفی تجارت آب مجازی و بحث در مورد چالش‌ها و در نتیجه بررسی و معرفی ایده، راه‌حل‌هایی برای مقابله با مشکلات بحران اب در سطوح حوضه، ملی، منطقه‌ای و جهانی ارائه کند. وی با اشاره به مشارکت اتاق ایران با وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو و نیز همکاری سازمان‌‌های بین‌المللی از جمله فائو، یونسکو، شورای جهانی آب و یاسا در برگزاری این کنفرانس، گفت: به این گردهمایی، کارشناسان مطرح بین‌المللی در حوزه آب و محیط‌زیست دعوت شده و سخنرانی خواهند داشت و مقالات تخصصی نیز معرفی و ارائه خواهد شد.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به محورهای تببین شده این کنفرانس بین‌المللی، تصریح کرد که برگزارکنندگان این کنفرانس در تهران به دنبال آن هستند تا نقشه راه آب مجازی برای کشور را طرح‌ریزی کنند. به گفته شریعتمدار محورهای این کنفرانس «آب مجازی و امنیت غذایی»، «نقش تجارت آب مجازی در پاسخ به بحران آب و اثرات تغییر اقلیم»، «مفهوم اولیه تجارت آب مجازی، چالش‌های اخیر و ضرورت‌های آن»، «تجارت آب مجازی، شیوه‌ها، ابزارها، زیرساخت‌ها و استانداردها» و «نقشه راه آب مجازی برای کشور میزبان» است.

اولین کنفرانس بین‌المللی آب مجازی، 26 و 27 فروردین ماه 1396 توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار خواهد شد. سایت این رویداد نیز به آدرس زیر از هم‌اکنون فعال است و علاوه بر پذیرش مقالات از متقاضیان حضور در کنفرانس نیز ثبت‌نام می‌کند.
کد خبر 75762af7132249958f41eb5cc97bdc19

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =