کشاورزی> مجری طرح گندم با بیان اینکه پیش‌بینی ما از میزان خرید حدود ۸ میلیون تن گندم محقق شده، گفت: تاکنون ۷ میلیون و ۸۵۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده و از آمادگی لازم برای کشت گندم در سال زراعی جدید برخورداریم.


اسماعیل اسفندیاری پور مشاور وزیر و مجری طرح گندم گفت: براساس آخرین آمار از ابتدای خرید تضمینی گندم در سال جاری تاکنون 7 میلیون و 850 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده و برداشت این محصول به مراحل پایانی نزدیک شده است.

وی افزود: پیش‌بینی وزارت جهاد کشاورزی از خرید تضمینی گندم در سال جاری حدود 7 میلیون و 800 هزار تن تا 8 میلیون تن بود که به این رقم رسیده‌ایم و تا پایان برداشت هم به 8 میلیون تن می‌رسیم.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه هنوز کار برداشت گندم در بخش‌هایی از مناطق سردسیر مانده، تصریح کرد: استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، همدان و لرستان از جمله این استان‌ها هستند که روند برداشت در آن‌ها کند و تدریجی شده است.

مجری طرح گندم بیان داشت: برآورد ما از میزان تولید گندم در سال جاری حدود 11 میلیون و 60 تن است که بخشی از آن برای خود مصرفی، و تهیه بذر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسفندیاری پور با بیان اینکه استان خوزستان با 962 هزار تن بیشتر آمار در فروش تضمینی گندم را به خود اختصاص داده است، گفت: استان گلستان با 890 هزار و 600 تن، فارس با 790 هزار تن و استان‌های اردبیل و کردستان با 516 هزار تن رتبه‌های دوم، سوم و چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.

مجری طرح گندم سطح زیر کشت گندم را 6 میلیون و 200 هزار تن عنوان کرد و افزود: اما فقط از 5 میلیون و 620 هزار هکتار گندم برداشت شد و در برخی از مناطق دیم به دلیل کم آبی برداشتی صورت نگرفت.

اسفندیاری پور بیان داشت: برای سال زراعی جاری براساس طرح اقتصاد مقاومتی طرحی برای تولید گندم تهیه شده که براساس آن میزان سطح زیر کشت و تولید در اوسط شهریورماه به استان‌ها اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه آمادگی کامل برای کشت گندم در سال زراعی جدید را داریم، گفت: کود مورد نیاز تأمین شده و کشاورزان می‌توانند آن را از انبارهای کارگزار بخش خصوصی و تعاونی تهیه کنند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بذر به اندازه کافی برای کشت جدید تهیه شده، گفت: بذر خریداری شده در حال بوجاری و فرآوری است، تا تدریجا در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

وی افزود: کشت دیم از اوایل مهرماه در مناطق سرد مثل آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، همدان، لرستان آغاز می‌شود و توصیه اکید موسسه تحقیقات دیم خشکه کاری است.

مجری طرح گندم با بیان اینکه رعایت زمان کشت تولید را تا 16 درصد افزایش می‌دهد، افزود: بنابراین گندمکاران برای کشت منتظر بارش نباشند و به موقع کشت گندم را انجام دهند، تا نتیجه خوبی حاصل کنند.

وی در مورد نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید اظهار نظر نکرد و گفت: شورای اقتصاد براساس اظهار نظر وزارتخانه در مورد قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی تصمیم می‌گیرد و قطعا نرخ خرید محصولات کشاورزی برای برنامه‌ریزی کشاورزان در مورد کشت قبل از فصل کشت اعلام می‌شود.


منبع:فارس
کد خبر 7f9f617a90154de5bcc30bef2ccf2855

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =