۰ نفر
۱۶ آبان ۱۳۹۳ - ۲۳:۱۵
مشاور وزیر جهاد کشاورزی میزان تولید گندم طی سال جاری را 10 میلیون و 200 هزار تن اعلام کرد و گفت: تاکنون 3 میلیون و 85 هزار هکتار گندم در کشور زیر کشت رفته است.

اسماعیل اسفندیاری پور میزان تولید گندم طی سال جاری را ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تن عنوان کرد و اظهار داشت: این میزان نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است.

مجری طرح گندم با بیان اینکه تاکنون ۳ میلیون و ۸۵ هزار هکتار گندم در کشور زیر کشت رفته است، افزود: از این میزان ۶۷۵ هزار هکتار مربوط به گندم آبی و ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار هکتار آن مربوط به گندم دیم است.

اسفندیاری پور با اشاره به اینکه از دهه دوم مهرماه بارش‌هایی در مناطق دیم‌کاری ما اتفاق افتاد، اضافه کرد: به دلیل بارندگی زودهنگام وضعیت سبز کشت نسبت به سال گذشته به ویژه در مناطق دیم کاری مطلوب‌تر است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با ارائه توصیه‌هایی به کشاورزان جهت بهبود تولید گفت: گندمکاران در کشت به موقع تعجیل نمایند چرا که این عامل در افزایش میزان تولید بسیار مهم است.

اسفندیاری پور با تاکید بر اینکه کشاورزان حتما از کودهای پایه زمان کاشت، کودهای فسفاته و ازته استفاده نمایند بییان داشت: استفاده از کود متناسب با نیاز گیاه کمک می‌کند تا گیاه در مقابل شرایط نامساعد، خشکی، تنش‌های گرمایی، کمبود رطوبت، آفات و بیماری‌ها مقاوم‌تر شود و تحمل آن افزایش یابد.

وی تاکید کرد: اگر کشاورزان انتظار تولید محصول فراوان دارند حتما از کود در حد کفایت استفاده کنند ضمن اینکه کود به اندازه کافی در انبارها هست؛ نشود که کشاورزی گندم را بدون کود کشت کند.

مجری طرح گندم با بیان اینکه گندمکاران حتما بذور گندم را ضدعفونی و بوجاری و سپس اقدام به کشت آنها نمایند، ادامه داد: تولیدکنندگان تلاش نمایند از خطی‌کار یا انواع ردیف‌کار در کشت استفاده کنند تا عمق یکنواختی در کشت گندم داشته باشند.

اسفندیاری پور افزود: کشاورزان هر جا که نیاز به اطلاعات دارند با کارشناسان مراکز خدمات کشاورزی و ناظرین گندم مشورت کنند.

منبع:مهر
کد خبر 227c573577bf4140a6543aaaf210d121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =