خمیردندان سنسوداین و سس کچاپ هاینز در همه جای دنیا یک برند معروف به حساب می آیند. اما هر دو این محصولات امسال از نظر سازمان غذا و داروی ایران غیرمجاز اعلام شده اند!

 مدتی قبل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت اسامی محصولات غذایی غیرمجازی را اعلام کرد که در میان آنها برندهای سرشناسی مثل لئونارد هم به چشم می خورد. اگرچه این سازمان چند روز بعد در اصلاحیه ای اعلام کرد که نام این برند به اشتباه معرفی شده است اما خوراکی های سرشناس زیادی هستند که در برهه هایی از زمان، در ایران مهر غیرمجاز خورده اند.

محصولات غیرمجاز چطور غیرمجاز می شوند؟

«غیرمجاز» بودن محصولاتی که سازمان غذا و دارو هر ماه فهرست آنها را اعلام می کند، برای عموم مردم ناسالم و غیربهداشتی تلقی می شود. اما محصولات غیر بهداشتی تنها بخشی از غیرمجازهای سازمان غذا و دارو هستند. این محصولات که عموما داخلی هستند، شرایط تولید یا عرضه بهداشتی را ندارند، با مواد اولیه نامناسب تهیه می شوند یا محصولی که ارائه می کنند، مطابق با ادعایی که تولید کننده داشته نیست.

بخش زیادی از محصولات غیرمجاز، به دلیل نداشتن پروانه ساخت یا درج پروانه های جعلی، غیر مجاز معرفی می شوند.

درباره محصولات خارجی اما قضیه قدری متفاوت است. این محصولات که گاهی از برندهای پرسابقه و معروف دنیا هم هستند، به دلیل ورود قاچاق، غیرمجاز معرفی می شوند. سس هاینز، محصولات بهداشتی آرایشی نیوآ و خمیردندان های سنسوداین و آکوافرش نمونه هایی از همین برندهای معروف هستند که در دوره هایی غیرمجاز معرفی شده اند.

معروف های ممنوع

در جدول زیر اسامی تعدادی از محصولات خارجی را می بینید که در سال 93 از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی غیرمجاز اعلام شده اند. محصولاتی که در میان آنها برندهای معروف هم به چشم می خورند؛


مرجان محمدی
کد خبر 8f8f197a54bb428e8b4b74420ab5b64d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =