کشاورزی> معاون اول رئیس جمهور در وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که کشت کلزا امسال ۱۰۰ درصد افزایش یافت، گفت: یکی از اولویت‌های برنامه ششم صرفه جویی در آب و کشت گلخانه‌ای خواهد بود.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در نشست معاونان و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی که در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت:‌ وضعیت منابع آب کشور به گونه‌ای است که هم باید بهره‌وری و هم صرفه‌جویی در منابع آبی داشته باشیم.

وی افزود: بنابراین وزارت جهاد در این راستا طرح‌هایی را به اجرا درآورد که کشت گلخانه‌ای یکی از این طرح‌ها است.

معان اول رئیس جمهور تصریح کرد: در دو سال گذشته علیرغم محدودیت منابع توجه به کاهش مصرف آب و بهره‌وری آن رشد خوبی داشته است.

جهانگیری تصریح کرد: توجه به این مسئله در برنامه ششم یکی از اولویت‌های ما خواهد بود و در بودجه سال 95 و در برنامه ششم اعتبار مورد نیاز که وزارت جهاد در نظر گرفته شده دیده شده که امیدواریم بتوانیم آن را تخصیص دهیم.

معان اول رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در مورد واردات حجم زیادی از دانه‌های روغنی و وابستگی واردات آن گفت: بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی کشت کلزا در سال جاری 100 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: من فکر می‌کنم با همین سیاست و برنامه‌های کمی اگر وزارت جهاد در مورد کشت و تولید دانه‌‌های روغنی پیش رود می‌توان افزایش تولید و در نتیجه کاهش واردات را به همراه داشت.

معاون اول رئیس جمهور در مورد نشست با معاونان و مدیران وزارتخانه‌ها گفت: این نشست‌ها باعث می‌شود، تا رابطه‌ای بین مسئولان و معاونان وزارتخانه‌ها و مسئولان دولتی برقرار شود و طرح‌های آنان مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

جهانگیری اظهار داشت‌: هدف ما از برگزاری نشست‌های مختلف با معاونان و مدیران وزارتخانه‌ها هم تشکر از اقدامات آنها و هم قرار گرفتن در جریا مشکلات آنهاست، بنابر این اگر لازم باشد با برگزاری این نشست‌ها در مورد مسائلی که آنها مطرح می‌کنند پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس، مبنی بر اینکه چرا لغو تحریم‌ها به تأخیر می‌افتد، گفت: لغو تحریم‌ها به تأخیر نیفتاده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزای فارس، اسحاق جهانگیری امروز در نشست معاونان و مدیران ارشد که در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت:‌ با توجه به کاهش قیمت نفت یک شرایط غیرقابل پیش‌بینی برای کشور اتفاق افتاد.

وی افزود: ما فکر می‌کردیم که درآمد نفت کاهش پیدا کند و کاهش آن جدی باشد، ولی هیچ وقت فکر نمی‌کردیم که قیمت نفت از 60 دلار پایین‌تر بیاید.

جهانگیری بیان داشت:‌ این در حالی است که قیمت نفت به حول و حوش 30 دلار رسید و برخی می‌‌گویند که قیمت آن کمتر هم خواهد شد.

معان اول رئیس جمهور تصریح کرد: این موضوع یعنی کاهش قیمت نفت بحث جدی است  که اتفاقی افتاده است و کشورهای تولید‌کننده نفت از این موضوع به شدت آسیب دیده‌اند و آسیب می‌بینند، بنابر این وقتی اقتصادی بزرگ شود و خود را متناسب با نفت 100 دلاری تنظیم کند، برگشت آن به اقتصادی با نفت 40 دلاری به این آسانی‌ها امکان پذیر نیست و حتی در هزینه‌های جاری هم دچار مشکل و کمبود می‌شود.

وی بیان داشت: البته علیرغم این اتفاق در برخی از بخش‌های اقتصادی کشور همچنان روند رو به رشد مشاهده می‌شود که از جمله آنها بخش کشاورزی است.

جهانگیری بیان داشت: در 6 ماهه اول سال بخش کشاورزی بخشی از بار بقیه بخش‌های اقتصادی کشور را هم متحمل شد که کمک کند تا رشد اقتصادی کشور در 6 ماه اول همچنان در حد مثبت باشد.

وی افزود: با توجه به اقدامات دوستان در وزارت جهاد کشاورزی این انتظار وجود دارد، تا هم در 6 ماهه دوم سال 94 و هم ابتدای سال 95 همچنان نرخ رو به رشدی داشته باشیم.

جهانگیری بیان داشت:‌ بحث اقتصاد مقاومتی فقط برای شرایط تحریم نیست، بلکه سیاست‌هایی است که می‌تواند کشور را در شرایط مختلف خوب پیش ببرد و خوب سامان دهد و اقتصاد را تضمین کند و رشد پایدار ایجاد کند.

وی بیان داشت: وزارت جهاد کشاورزی هم یکی از دستگاه‌هایی است که در اقتصاد مقاومتی سهم دارد و انتظار ما از تک تک مدیران و معاونان این وزارتخانه این است که کمک کنند تا به اهداف اقتصاد مقاومتی دست یابیم.

جهانگیری تصریح کرد: اگر چه معاونان و مدیران ارشد این وزارتخانه دارای سوابق دیرینه‌ای در بخش کشاورزی هستند، اما انتظار می‌رود در کنار هر یک از این مدیران و معاونان به جوانان آموزش داده شود تا در آینده آنها امور را بر عهده بگیرند.

وی بیان داشت: همچنین از مدیران این وزارتخانه انتظار می‌‌رود تا با اقدامات خود اقتصاد کشور را روی ریل خودش قرار دهیم و از مسیری که به انحراف رفته است آن را هدایت کنیم و اگر گفته می‌شود وضعیت شاخص‌ها در دوره‌ای بهتر بوده و در دوره‌ای کاهش یافته با اقدامات این مسائل را جبران نماییم و سیاست‌های ناصحیح را جبران کنیم.

جهانگیری تصریح کرد: به محض اینکه یک محصول در بخش کشاورزی گران می‌شود، همه فکر می‌کنند که در این بخش خوب کار نشده است، در حالی که بخش کشاورزی بخش بسیار گسترده‌ای با مسئولیت‌های فراوان است و اجرای این بخش با توجه به گستردگی کار بسیار سختی است.

معان اول رئیس جمهور اظهار داشت: همچنین وقتی یک بیماری در بخشی از این حوزه اتفاق می‌افتد باز هم تصور می‌شود که مسئولان آن خوب کار نکرده‌اند، در صورتی که تنوع در این بخش بسیار زیاد است و مسئولیت  این بخش بسیار سنگین است، بنابر این باید این تنوع بیان شود و مردم با قسمت‌های مختلف این وزارتخانه و وظایف مربوط به آن آشنا شوند.

وی گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی که برای دولت حائز اهمیت است موضوع آب است چرا که گفته می‌شود یکی  از بحران‌های آینده موضوع آب است که اگر چه موضوع آب به نوعی با محیط زیست در ارتباط است ولی به طور مستقیم یا غیر مستقیم به وزارت جهاد کشاورزی مربوط می‌شود.

وی بیان داشت:‌ چند اتفاق باید در مورد مسئله آب ایجاد شود، یکی هماهنگی بین سیاست‌های وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی است و این یک ضرورت بسیار جدی است که میزانی که ما از آب تجدید‌پذیر استفاده می‌‌کنیم، ممکن است آینده کشور را به خطر بیندازد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: این میزان که از آب زیرزمینی کشور برداشت می‌شود باید حتماً‌ در مورد آن فکر شود و این دولت عمق مسئله را در مورد وضعیت آب به خوبی درک کرده است و معتقدیم که هم وزارت نیرو و هم وزارت جهاد کشاورزی باید به این مسئله به خوبی بپردازند.

جهانگیری بیان داشت: کشور ایران با یک تمدن بزرگ و چند هزار ساله نباید اجازه دهد که با مشکل آب روبه‌رو شود و باید با اقدامات مناسب جلوی هرگونه تهدیدی را از ناحیه آب بگیریم.

وی افزود: اگر چه موضوع کشاورزی و توسعه آن بسیار حائز اهمیت است، اما نباید اجازه دهیم تا منابع پایدار کشور از جمله آب و خاک به خطر بیفتد.

وی افزود:‌ بنابر این وزارت جهاد کشاورزی در کنار توسعه کشاورزی باید خطوط قرمز که همان منابع پایدار است را حفظ کند.

وی یکی از مسائل دیگر که آن را مهم عنوان کرد و گفت: باید دستاوردهای جدید و تکنولوژ‌ی‌های جدید در بخش کشاورزی مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: البته قابل قبول است که ما در بخش کشاورزی بیش از 4 میلیون بهره‌بردار داریم و باید آموزش‌های لازم به آنها در مورد استفاده از تکنولوژی‌ لازم داده شود و شاید گفته شود که آموزش دادن به کشاورزان کار سختی است، اما نمی‌توان نسبت به استفاده از تکنولوژی‌های نوین در کشاورزی هم بی‌توجه بود.

معان اول رئیس جمهور گفت: همچنین یکی از موضوعات دیگری که باید در کشاورزی مورد توجه قرار گیرد، افزایش بهره‌وری است و این موضوع مکرر در وزارتخانه‌های مختلف از جمله وزارت حهاد کشاورزی بیان شده است و البته وزارت جهاد کشاورزی برای تمام بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از جمله بهره‌وری طرح‌های خوبی ارائه داده، اما به نتیجه رسیدن آن بحث مهمی است.

وی افزود: بهره‌وری نیروی انسانی یکی از مسائلی است که تنها بر عهده وزارت جهاد نیست.

منبع:فارس
کد خبر 8f9516a90b02417f96b076bcec2f6292

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =