۰ نفر
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۸
کشاورزی> رئیس کل گمرک ایران با تکذیب واردات پرتقال مسموم از طریق پیله‌وری درباره علت کاهش 20 درصدی صادرات طی فروردین ماه توضیح داد.

مسعود کرباسیان در حاشیه‌ی نشستی در اتاق بازرگانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه هیچ پرتقالی از طریق گمرک وارد کشور نشده است،‌ اظهار کرد: پیله‌ورها باید به گمرک اظهار نامه بدهند و این امر فقط برای اخذ عوارض نیست‌ بلکه برای نظارت بر استاندارد و بهداشت واردات است.

وی افزود: از طرف گمرک هیچ آماری مبنی بر واردات پرتقال وجود ندارد.

کرباسیان همچنین در پاسخ به علت کاهش 20 درصدی صادرات در فروردین ماه اظهار کرد: به علت کاهش قیمت جهانی نفت ارزش صادرات میعانات گازی در این ماه کم شده است‌، چرا که این کالا و کالاهای پتروشیمی تابعی از قیمت نفت هستند. بنابراین صادرات فروردین ماه کم شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا علت کاهش صادرات تعطیلات فروردین ماه اعلام شد، در حالی که هر ساله تعطیلات فروردین به یک اندازه است‌، تصریح کرد: اگر چه تعطیلات هر ساله فروردین ماه مشابه است اما فاصله زمانی مابین تعطیلات نیز امسال اضافه شده بود.

رئیس کل گمرک همچنین درباره واردات خودروی تولید 2015 به کشور گفت: هیچ واردات خودروی 2015 بعد از مصوبه هیات وزیران در این باره نداشته‌ایم و اگر خودرویی با این مشخصات وارد شود‌، مربوط به سفارت‌خانه‌ها است که طبق کنوانسیون دیپلماسی عمل می‌کند.

کرباسیان همچنین درباره درخواست وارد کنندگان موبایل برای کاهش تعرفه وارداتی در جهت کاهش قاچاق این کالا عنوان کرد: یکی از کاربردهای تعرفه حمایت از تولید داخل است تا تولیدات داخل رقابت پذیر باشند.

وی افزود: معمولا تعرفه واردات موبایل پایین است و احتمالا منظور وارد کنندگان حذف مالیات و عوارض بوده است که البته لازم است تعرفه‌ها ثبات نسبی داشته باشند چرا که نوسان در تعرفه به سرعت موجب آشفتگی بازار می‌شود.

کرباسیان تصریح کرد: تعرفه‌ها در کشور مانند همه جای جهان به صورت طبقه‌بندی شده‌، از تعرفه کالاهای مصرفی تا تعرفه کالاها و مواد اولیه است. بنابراین در دولت یازدهم تعرفه واردات یک روند منطقی کاهش را نیز طی کرده است.
کد خبر 9d012ee291404164b53c58cfdddb71f1

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =