کشاورزی> عمکرد ضعیف وزارت صنعت، معدن و تجارت در تنظیم بازار خوراک دام، قیمت هر کیلوگرم جو و ذرت را در بازار آزاد به ۱۸۵۰ تومان رسانده که اعتراضات دامداران را به همراه داشته است.

باوجود اینکه زمان زیادی از بازپس‌گیری مسئولیت‌های تنظیم بازار حوزه کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی و لغو قانون انتزاع (تمرکز وظایف بخش کشاورزی) و گرفتن مسئولیت از وزارت تخصصی به سپردن آن وزارت صنعت، معدن و تجارت نگذشته، اما صدای دامداران از نوسانات و بی‌برنامگی‌ها، بلند شده است.

قیمت مصوب  و دولتی جو دامی 1350 تومان تعیین شد تا این محصول با قیمت مناسبی به‌دست مصرف‌کننده نهایی یا همان دامداران برسد، اما  این محصول در مقام عمل و در بازار سیاه 1850 تومان تا 1950 تومان به فروش می‌رسد که این قیمت در افزایش هزینه‌های تولید دامداران و در نهایت شیر خام و فرآورده‌های لبنی تأثیر گذار است و در نهایت سبد غذایی مردم را کوچک‌تر می‌کند؛ همچنین قیمت ذرت دامی که مصوب دولتی آن 1350 تومان است در بازار سیاه تا 1850 تومان فروخته می‌شود .

باید توجه داشت که این افزایش قیمت نهاده های دام و طیور در بازار ارتباطی با تأمین آن  ندارد زیر شرکت پشتیبانی امور دام، نیاز به این محصول را حداقل تا پایان سال تأمین کرده اما سیاست‌هایی که در توزیع محصول وجود دارد، بازار را با چالش روبه‌رو کرده است.

دخالتهای وزارت صنعت بازار خوراک دام را به هم ریخت

احمد مقدسی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران در این ارتباط اظهار کرد: با وجود این که حدود 1.5 ماه از انتقال مسئولیت تنظیم بازار نهادهای دام و طیور از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گذرد، اما مشکلات تنظیم بازار خود را در این مدت کوتاه نشان داده است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی قبل از آن که مسئولیت خود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت تحویل دهد خوراک دام و طیور مورد نیاز صنایع مرغداری و دامداری کشور را تا آخر سال تامین کرده بود تا به خاطر تحریم‌ها مشکلی پیش نیاید، اما با این وجود وزارت جهاد کشاورزی مظلوم واقع شده و مسئولیت‌های تنظیم بازار از این وزارتخانه پس گرفته شد.

مقدسی با بیان اینکه وزارت صنعت  به صورت دستوری محصولات مختلف را قیمت‌گذاری می‌کند در حالی که این مسئولیت باید وزارتخانه تخصصی سپرده شود گفت: در کارگروه تنظیم بازار 13 ارگان درباره یک موضوع مانند تعیین قیمت شیرخام یا نهادهای دام و طیور تصمیم می‌گیرند و وزارت تخصصی جهاد کشاورزی تنها یک رای در این خصوص دارد و نمیتواند در این خصوص زیاد تاثیر گذار باشد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران، اظهار داشت: تولید در بخش‌های مختلف حداقل باید به شکلی سودآور باشد که تولید کننده سود بیشتری از بهره‌ بانکی به دست‌آورد اما در کشور ما سوددهی تولید از بهره‌ بانکی کمتر است و همین امر منجر می‌شود که تولید کنندگان دست از کار بکشند و سرمایه‌های خود را به بانک‌ها یا واسطه‌گری ببرند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران، اظهار داشت: در شرایط فعلی 11 میلیون تن شیر خام در کشور تولید می‌شود که این امر منجر شده است که نه تنها نیاز 80 میلیون نفر جمعیت را تامین کنیم بلکه 10 درصد آن را نیز به خارج از کشور صادر می‌کنیم، به طوری که میزان صادرات صنایع لبنی در سال جاری به یک میلیارد دلار برآورد می‌شود که درآمدزایی مناسبی برای کشور خواهد بود.

وی افزود: تصمیم‌گیری‌های نسنجیده وزارت صنعت باعث شده که در بازار محصولات مختلف از جمله نهادهای دام و طیور بازار سیاه ایجاد شود و خوراک دام به موقع به دست  مصرف کننده نرسد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران، خاطر نشان کرد: بهتر است دولت به جای اختصاص نهادهای یارانه‌ای به بخش تولید این یارانه را به طور مستقیم و یا از طریق کالابرگ به مردم اختصاص دهد، تا تولید رقابتی و بهره‌ور در کشور ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه مشکلات  بازار نهادهای دام و طیور حتماً منجر به آن می‌شود که قیمت شیر خام نیز تغییر کند ادامه داد: در صورتی که حتی یک هفته واردات سویا به کشور دیر انجام شود قیمت آنها در بازار افزایش می‌یابد و بنابراین، این فعالیت تخصصی باید در وزارت کشاورزی انجام و برای تنظیم بازار برای آن اقدام شود.

مقدسی اظهار کرد: قیمت فعلی هر کیلوگرم شیرخام 2390 تومان درب دامداری است که 150 تومان نیز به آن کرایه حمل می‌خورد و قیمت نهایی آن 2540 تومان است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران خاطر نشان کرد: دخالت‌های نابجای وزارت صنعت باعث شد که قیمت کنجاله سویا در مقطعی از نرخ 2450 تومان مصوب به 5000 هزار تومان افزایش یابد، در این شرایط بود که  از دامداران خواسته شد که متخلفان و گرانفروشان را معرفی کنند، اما این امر تنها باعث می‌شد در روز آینده دیگر کالایی برای خرید نداشته باشیم؛ گاوداران با توجه به این که با موجود زنده سر و کار دارند نمی‌توانند منتظر بمانند.

منبع:تسنیم
کد خبر aa68e0dfedb7498d84c5de01ab09557a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =