کشاورزی> قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز با بیان اینکه واگذاری ذخیره‌سازی و توزیع مرکبات شب عید به سازمان تعاون روستایی اشتباه است، گفت: علیرغم عدم کمبود مرکبات، به دلیل نداشتن تجربه کافی سازمان نگرانی از افزایش قیمت مرکبات شب عید وجود دارد.


عنایت‌الله بیابانی قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز درباره ذخیره‌سازی مرکبات شب عید گفت: امسال مسئولیت ذخیره‌سازی مرکبات شب عید به سازمان تعاون روستایی واگذار شده، در حالی که در 8 سال گذشته این کار توسط اتحادیه باغداران انجام می‌شد.

وی با بیان اینکه سالانه حدود 4.5 میلیون تن مرکبات در کشور تولید می‌شود، گفت: اتحادیه باغداران یک نرخ مصوب را با دولت تفاهم می‌کرد و با یارانه اندک دولت قیمت هر کیلو مرکبات در شب عید از 1500 تومان بیشتر نمی‌شد.

 قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز بیان داشت: به نظر می‌رسد واگذاری ذخیره‌سازی و توزیع مرکبات شب عید به سازمان تعاون روستایی کار اشتباهی است، زیرا این سازمان تجربه اتحادیه باغداران را طی سال‌های اخیر ندارد.

وی افزود: سازمان تعاون روستایی از طریق سازمان‌های تعاون روستایی در 7 استان تولید‌کننده مرکبات و با تعیین فردی در هر استان اقدام به خرید می‌کند که به این ترتیب فرد مذکور برای خرید به انبارها مراجعه می‌کند و در آنجا قیمتی که با قیمت واقعی تفاوت دارد، برای فروش ارائه می‌دهند.

بیابانی بیان داشت: در سال‌های گذشته ذخیره‌سازی مرکبات شب عید توسط بخش خصوصی انجام می‌شد و همه فعالان این بخش با یکدیگر رقابت می‌کردند و قیمت مرکبات توسط اعضای این شرکت که اکثرا تولید‌کننده بودند، آنالیز و با تعیین سود منطقی تعیین می‌شد.

قائم مقام مدیرکل خانه کشاورز با بیان اینکه  اتحادیه باغداران این ملاحظه را هم داشت که در صورت زیاده‌خواهی، ممکن است دولت دست به واردات بزند، گفت: بنابراین همواره قیمت اعلام شده برای مرکبات توسط اتحادیه نرخی منطقی بود.

وی با بیان اینکه نگرانی برای افزایش قیمت مرکبات در شب عید است، گفت: روش ذخیره‌سازی مرکبات شب عید توسط سازمان تعاون روستایی روش تجربه شده‌ای نیست.

بیابانی تصریح کرد: مرکبات به اندازه کافی موجود است،‌ نیازی به واردات نیست، اما ممکن است توزیع به خوبی انجام نشود و شیوه مدیریت قابل اشکال است.

وی با بیان اینکه افرادی که منافعشان در واردات است، ساز واردات را می‌نوازند، افزود: نیازی به واردات مرکبات نیست و به اندازه کافی مرکبات موجود است.

قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز بیان داشت: در سال‌های اخیر مرکبات بر اساس یک استاندارد تعیین شده، پس از تمیز شدن و واکس زدن ذخیره می‌شد.

منبع:فارس
کد خبر acbbd7d20f0a4d378a0e41d340012926

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =