بررسی آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور نشان از افزایش آمار ابتلا و معدوم‌سازی انواع طیور در کشور دارد.

در آذرماه سالجاری بود که رئیس سازمان دامپزشکی از شیوع دوباره آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور خبر داد و گفت: براساس برنامه رصد و پایش برنامه ملی کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، این بیماری در حیات وحش منطقه میقان استان مرکزی شناسایی و عملیات مهار آن در حال اجرا است. 

کمی پس از آن در 13 دی‌ماه مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی از آلوده شدن دو واحد صنعتی مرغ تخم گذار به آنفلوانزای حاد پرندگان در این استان خبر داد.

چند روز بعد از آن، واکسن فوق حاد پرندگان توسط رئیس جمهور رونمایی شد. رونمایی از واکسن این بیماری در زمانی انجام شد که ابتلای پرندگان به بیماری فوق حاد پرندگان در کشور در حال شدت گرفتن بود.

در پایان دی‌ماه رئیس سازمان دامپزشکی در وبینار بررسی فرآیند رصد و پایش، مهار، تشخیص و مختومه‌سازی رخدادهای آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان افزایش شیوع این بیماری را بر گردن مرغداران انداخت. 

وی با انتقاد از پنهانکاری مرغداران درباره شیوع بیماری، گفت: مفهوم این اتفاق آن است که "به دلیل پنهان‌کاری یک انفجار ویروسی وحشتناک رخ داده است!"

ماکنعلی ۲ بهمن ماه جاری با ارسال نامه‌ای به محمدابراهیم حسن‌نژاد قائم‌مقام صندوق بیمه‌کشاورزی، از وی خواست تا در راستای ارتقاء، کارایی برنامه ملی کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و سایر بیماری‌های اولویت‌دار طیور، تمهیدی اتخاذ کند تا سهمیه سوخت و نهاده واحدهای پرورش طیور فاقد بیمه  قطع  شود.

مقصر دانستن مرغداران در افزایش شیوع بیماری در حالی است که آن‌ها از ورود واکسن بعد از آلودگی مرغداری‌ها گلایه مند هستند.

به هر روی، مقصر هر که باشد آخرین گزارشات تشکل‌های پرورش طیور نشان از افزایش آمار ابتلا و معدوم‌سازی و زیان در تولید دارد.

ناصر نبی‌پور، سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن،  درباره آخرین وضعیت ابتلا و تلفات معدوم‌سازی، گفت: تا امروز بیشترین ابتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و معدوم‌سازی ناشی از آن مربوط به واحدهای مرغ تخمگذار است.

وی ادامه داد: علاوه بر واحدهای مرغ تخمگذار مواردی از ابتلا در واحدهای پرورش بوقلمون داشته‌ایم که در آن‌ها نیز منتج به حذف پرندگان مبتلا شد.

این فعال بخش خصوصی همچنین از حذف یک گله مرغ مادر تخم‌گذار خبر داد.

نبی‌پور کانونی ابتلا در واحدهای صنعتی را خراسان جنوبی عنوان کرد و افزود: البته گزارش‌های رسیده از گسترش بیماری در سراسر خراسان و برخی مناطق کشور حکایت دارد.

وی گفت: آخرین گزارش معدوم سازی مربوط به دیروز  در یکی از واحدهای صنعتی همین استان است.

نبی‌پور آمار معدوسازی طیور به دلیل ابتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا امروز را حدود 900 هزار قطعه اعلام کرد.

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن پیش بینی کرد شیوع بیماری با شدت بیشتر در کشور ادامه داشته باشد.

نبی‌پور عمده دلیل این اتفاق را تاخیر در واکسیناسیون طیور دانست.

شرایط شیوع بیماری در واحدهای مرغ گوشتی

حبیب اسدالله نژاد، نائب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ایران، در گفت‌وگو با ایلنا شرایط واحدهای مرغ گوشتی در شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را بهتر ارزیابی کرد.

وی افزود: تا امروز گزارشی مبنی بر ابتلای مرغ‌های گوشتی به انجمن نرسیده است.

اسدالله‌نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا امکان پنهانکاری در هنگام شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در واحدهای مرغداری گوشتی وجود دارد، گفت: جوجه‌ریزی در واحدهای گوشتی نیاز به مجوز دارد و جوجه‌های ‌یکروز گوشتی قبل از ورود به واحدهای پرورشی بیمه می‌شوند، این بیمه به مرغداران گوشتی اطمینان خاطر می‌دهد که اگر دچار بیماری و تلفات شوند خسارت آن‌ها جبران خواهد شد در نتیجه واحدهای مرغ گوشتی دلیلی برای پنهان کاری ندارند.

وی همچنین احتمال شیوع بیماری از طریق واحدهای غیر مجاز را رد کرد.

اسدالله نژاد با تاکید بر اینکه گرانی نهاده‌ها اجازه فعالیت مرغداری‌های گوشتی بدون پروانه را نمی‌دهد، افزود: واحدهای مجوزدار بخشی از نهاده‌های دامی را می‌توانند با نرخ مصوب دولتی تامین کنند و واحدهای بدون پروانه از این امکان برخودار نیستند و به این دلیل امکان ادامه فعالیت نمی‌یابند.

به گفته وی؛ تامین واکسن برای آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان دست کم برای واحدهای گوشتی در شرایط نسبتا مطلوبی قرار دارد.

 اسدالله نژاد از مرغداران گوشتی خواست با توجه به شدن شیوع بیماری نسبت به واکسیناسیون گله‌های خود دقت بیشتری داشته و موارد بهداشتی و قرنطینه ای را با سختگیرانه‌تر اجرا کنند.

منبع:ایلنا
کد خبر b1943bff632546b6bf20a158339502af

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =