کشاورزی > معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بازرگانان در ازای صادرات یک کیلوگرم کشمش برای واردات یک کیلوگرم موز از تعرفه پنج درصدی برخوردار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، علی‌اکبر مهرفرد با بیان اینکه براساس کتاب مقررات صادرات و واردات کشور تعرفه واردات موز 26 درصد تعیین شده است، اظهار داشت: براساس مصوبه هیات وزیران در جلسه 12 آبان ماه سال جاری و در راستای سیاست "بازار در ازای بازار"،بازرگانان در ازای صادرات یک کیلوگرم کشمش برای واردات یک کیلوگرم موز از تعرفه پنج درصدی برخوردار می شوند.

وی اضافه کرد: همچنین دولت در جلسه یادشده به منظور توسعه تولید کشمش صادراتی با اختصاص مبلغ دو هزار ریال یارانه صادراتی به ازای صادرات هر کیلو کشمش موافقت کرد.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی و صنایع کشاورزی با بیان این که ایران در کنار کشورهای آمریکا و ترکیه جزو سه کشور برتر تولید کننده و صادرکننده کشمش در جهان است، خاطرنشان کرد: سالانه حدود 180 تا 200 هزارتن کشمش در کشور تولید می شود و سال گذشته 114 هزارتن کشمش ایرانی به کشورهای روسیه،اسپانیا،قزاقستان،عراق و امارات صادر شده است.

مهرفرد ظرفیت صادرات کشمش ایران را حدود 140 هزارتن اعلام و تصریح کرد: پیش از این نیز دولت در راستای سیاست "بازار در ازای بازار"، بهره مندی واردات هر کیلوگرم موز از تعرفه پنج درصدی را به صادرات یک و نیم کیلوگرم سیب مشروط کرده بود که اتخاذ این سیاست موجب افزایش 302 درصدی صادرات سیب ایران در شش ماهه نخست امسال شد.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی و صنایع کشاورزی همچنین با اشاره به تولید 4.5 میلیون تنی مرکبات در کشور اظهار داشت:دولت به منظور حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از ورود مازاد تولید به بازار، در ازای صادرات سه کیلوگرم پرتقال و نارنگی ایرانی در سال جاری با واردات یک کیلوگرم از این محصولات از تاریخ 15 اردیبهشت تا 15 شهریورماه سال 96 یعنی در فصلی که تولید داخلی در بازار وجود ندارد،موافقت کرده است.

منبع:فارس
کد خبر ba8ffc201e10487e9ba4c20d9069d7db

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =