کشاورزی> رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به صادرات حدود ۱.۳ میلیارد دلار پسته ایران در سال گذشته گفت: با وجود تولید بیشتر پسته در آمریکا، میزان صادرات این محصول توسط کشور ما بیشتر است.


اسد الله عسگر اولادی  با بیان اینکه تولید و صادارت پسته کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد، افزود: در سال جاری پیش بینی تولید 220 هزار تن پسته می شود که حدود 150 هزار تن از این محصول صادراتی خواهد بود.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: در سال گذشته هیچ گونه محدودیتی در ارتباط با صادارت پسته نداشته ایم و بازرگانان ما به راحتی تحریم ها را دور زدند.

وی اظهار داشت: از لحاظ تولید پسته آمریکا بزرگترین تولید کننده این محصول در جهان است و ایران در رتبه دوم تولید کننده بزرگ این محصول قرار دارد .

وی با بیان اینکه در مقام صادرات، ایران بزرگترین صادر کننده پسته در جهان است تصریح کرد: با وجود تولید بیشتر این محصول در آمریکا، به دلیل مصرف بالای  پسته در این کشور حدود 30 درصد از کل تولید خود را در بازار مصرف عرضه می کنند  در حالی که ایران تنها 10 درصد از کل تولید در بازار داخلی عرضه می شود.

عسگر اولادی یادآورشد: پسته ایران به کشورهای مختلفی صادر می‌شود اما بخش زیادی از صادرات پسته ما به کشور چین است.

وی گفت: در سال گذشته  95 هزار تن ﭘﺴﺘﻪ ﺑﺎ ﭘﻮﺳﺖ و 62 هزار و 500 تن ﭘﺴﺘﻪ ﺑﺪون ﭘﻮﺳﺖ، به ترتیب به ارزش 778 و 509 میلیون دلار صادر شده است.

متوسط نرخ صادارت هر کیلو از این محصول نیز در سال گذشته 8 تا 8.2 دلار بوده است.


منبع:تسنیم
کد خبر d32dbca0c8c24b7a94443386d4bc7036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =